dla porównania

  • nadawca w związku ze sprawą, o którą chodzi, zestawia to, co zostało powiedziane z czymś innym, po to, żeby było wiadomo, jak oceniać to, co zostało powiedziane
  • wykładnik przeciwstawienia

  • Popularne amerykańskie pismo Psychology Today podaje, że 20 procent (50 milionów) mieszkańców USA jest niezadowolonych z kształtu swego nosa ( dla porównania: tylko 6 procent nie akceptuje wyglądu swoich oczu, a 12 procentom nie podoba się zarys własnych policzków).

    źródło: NKJP: Andrzej Sankowski, Sławomir Łoń: Sztuka czy medycyna: przewodnik po chirurgii estetycznej, 1995

    I tak, wg (89), F-117A widziany z przodu ma =0,012, natomiast widziany z boku - 0,025 m2. Dla porównania, zwykłym myśliwcom przypisuje się =24 m2.

    źródło: NKJP: Zbigniew Czekała: Parada radarów, 1999

    Ojciec jeździł raz czy dwa razy z moim stryjem Kajetanem do Vichy we Francji, aby podleczyć wątrobę tamtejszymi wodami. Uważano to za wielki luksus. A dla porównania moja żona, której ojciec był emerytowanym pułkownikiem i dyrektorem technicznym w Państwowych Zakładach Optycznych w Warszawie, jako dziecko jeździła z rodzicami za granicę, głównie do Włoch, niemal każdego lata.

    źródło: NKJP: Zdzisław Morawski: Gdzie ten dom, gdzie ten świat, 1994

    Obok rolnictwa, rosnącego bezrobocia, nie najlepszego PKB, również wysokość inflacji nie daje powodów do dumy. W minionym roku ukształtowała się ona na poziomie 11,8 %, dla porównania w Łotwie – 4,7 %, na Litwie – 5,1 %, na Słowacji – 6,7 %, w Słowenii – 7,9 %, w Estonii – 8,2 %.

    źródło: NKJP: Marcin Wojciechowski: Bieg z przeszkodami czyli integracja Polski z Unią Europejską, Magazyn Puls Studenta nr 18, 2000-01

    Bo ilość gazów wypuszczanych przez nasze zakłady to 1,2 miliona ton rocznie. W Tarnobrzegu dla porównania – tylko 72 tysiące ton.

    źródło: NKJP: (tg), Sprawdzą, kto truje gazami, Sztafeta nr 11/2008, 2008-03-13

  • część mowy: komentarz metatekstowy

  • dla porównania _
    wymagane zdanie z wyrażeniem należącym do tej samej klasy gramatycznej i semantycznej, co wyrażenie z poprzedzającego kontekstu, którego dotyczy porównanie
    ograniczenia zakresu użycia:
    Nie w Zd. pyt., rozk.
    szyk: neutralna antepozycja, możliwe po części służącej do wskazania obiektu
    obligatoryjny poprzedzający kontekst
Data ostatniej modyfikacji: 24.11.2017