ciało niebieskie

DRUKUJ
obiekt, który znajduje się poza atmosferą ziemską w przestrzeni kosmicznej i może być oglądany gołym okiem lub za pomocą przyrządów astronomicznych

CZŁOWIEK I PRZYRODA
arrow down
Niebo i wszechświat
arrow down
gwiazdy i planety

  • obrót, ruch; położenie ciała niebieskiego; układ; wpływ; obserwacja ciał niebieskich

Pomiary kraterów na Księżycu i innych ciałach niebieskich oraz obserwacje planetoid, których orbity co jakiś czas przecinają się z orbitą Ziemi lub niepokojąco blisko zbliżają do niej, wskazywałyby, że meteoryty o średnicy 5-10 km uderzają w naszą planetę średnio co kilkadziesiąt milionów lat.

źródło: NKJP: Pierwsza zagłada?, Dziennik Polski - Magazyn, 1999-11-16

Astrologia zakłada, że ciała niebieskie, układy gwiazd i planet, wpływają na glob ziemski, zwłaszcza zaś na człowieka, na jego los i charakter.

źródło: NKJP: Antoni Libera: Madame, 2001

Astronomowie odkrywają ciała niebieskie, których widzieć nie można przez żadne teleskopy ani dotknąć przez żadne echosondy. Robią to przez matematyczne obliczenia.

źródło: NKJP: Sławomir Mrożek: Jak zostać filmowcem, 2004

Ale cisza, bezruch, totalna martwota wydawały mu się bardziej naturalne i godne dla zmęczonej planety niż potężny wybuch, który nastąpiłby przy zderzeniu z kometą czy innym ciałem niebieskim i obrócił Ziemię w okruchy skazane na wieczną wędrówkę po bezkresie kosmosu.

źródło: NKJP: Tomasz Mirkowicz: Pielgrzymka do Ziemi Świętej Egiptu,1999

Księżyc to najbliższe Ziemi i najlepiej poznane ciało niebieskie.

źródło: NKJP: Andrzej Kurpiewski, Gazeta Wyborcza, 1995-03-14

typ frazy: fraza rzeczownikowa
n, odmienny: ciało, niebieskie