dwa grzyby w barszcz

DRUKUJ
typ frazy: fraza rzeczownikowa
p2, odmienne: dwa, grzyby, barszcz
niepotrzebne nagromadzenie rzeczy, spraw lub osób, które się dublują lub razem są nie do pogodzenia

KATEGORIE FIZYCZNE
arrow down
Cechy i właściwości materii
arrow down
jakość i intensywność

KATEGORIE FIZYCZNE
arrow down
Ilość, liczby i liczenie
arrow down
ogólne określenia ilości

hiperonimy:nadmiar

Początkowo ks. Mieczysław towarzyszył grupie młodzieży prowadzonej przez innego księdza - Karola Wojtyłę z Krakowa. Wkrótce jednak doszedł do wniosku, że dwa grzyby w barszcz, dwóch duchownych na jednej wycieczce, to za dużo i od tego czasu sam prowadził w góry swoich podopiecznych.

źródło: NKJP: Tak było..., Dziennik Polski, 2004-02-07

Nie sposób pogodzić polowań na mityczne układy z unijną utratą suwerenności. A kto chce dwa grzyby w barszcz, wyjdzie jak na mydle.

źródło: NKJP: Ludwik Stomma: Na przykładzie templariuszy, Polityka, 2007-11-03

Wymyślił niedorzeczną mieszaninę sportu, cyrku, kabaretu i kroniki towarzyskiej z kolorowego pisemka. Owszem – sport współczesny to przede wszystkim widowisko i aura gwiazdorstwa. Jednak telewizja ma to przede wszystkim pokazywać i przekazywać, a nie kreować – i to w kiepskim stylu. Dwa grzyby w barszczu to stanowczo za dużo.

źródło: NKJP: Zbigniew Bauer: Dwa grzyby, Gazeta Krakowska, 2006-01-21

Kiedyś z transmisjami meczów piłkarskich w TVP było bardzo biednie - i to do tego stopnia, że w ogóle miało ich nie być, a publiczny nadawca krygował się i wykręcał nawet od Mundialu. A teraz z kolei zaserwował dwa grzyby w barszcz – czyli mecz polskiej reprezentacji z egzotycznym przeciwnikiem, Arabią Saudyjską oraz zmaganie tytanów futbolu czyli Interu z Arsenalem. W tym samym mniej więcej czasie, w sąsiednich kanałach (wtorek).

źródło: NKJP: Zbigniew Bauer: W trybach, Gazeta Krakowska, 2006-04-01

Chodzi o skalę intrygi - albo godzimy się na dość dużą uznaniowość w postaci modyfikatorów, albo pozbawiamy gracza możliwości gamistycznej
zabawy w intrygowanie.
No może poczekam, aż coś konkretnego wymyślisz. Na razie pachnie mi dwoma grzybami w barszczu.

źródło: NKJP: Internet