lepkie ręce

DRUKUJ
1. u złodzieja
pot. skłonność do kradzieży
lepkie palce
lepkie paluchy

CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
arrow down
Prawo i łamanie prawa
arrow down
przestępstwa

  • klienci, ludzie, oszuści, politycy, urzędnicy o lepkich rękach
  • mieć lepkie ręce

Wiedziałem, że w naszej grupie jest jeden, co ma lepkie ręce. Dlatego mówię do naszej gospodyni: - Pani, zamknijcie sobie te szafy, kredensy - no, bo jakby coś z kosztowności zginęło...

źródło: NKJP: Czas miłości, czas śmierci..., Dziennik Polski, 1999-11-12

Majątek publiczny traktowany jest przez nich jak mienie zdobyczne. Do tej pory żadne przepisy nie są w stanie pohamować ich zachłanności i ich lepkich rąk. Majątek rozdawany i przejmowany jest przez swoich, a swoi to zarówno członkowie rodziny, jak i koledzy z tych samych układów polityczno-towarzyskich.

źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 09.10.2002

Kradzieże to dla Danuty M. sposób na życie. Była już karana za lepkie ręce.

źródło: NKJP: Mirosław Koźmin: UWAGA! Ta kobieta okrada kolonistów, prasa, 2006

W przekonaniu, że słabe zabezpieczenie zachęca do kradzieży, wiele sklepów stosuje wszelkie dostępne metody, by odstraszyć złodziei sklepowych. Z 900 punktów sprzedaży, które przebadano dla celów raportu, w 44 proc. sklepów kierownicy stwierdzili, że najlepszą ochroną przed klientami o lepkich palcach jest odpowiednio przeszkolony personel.

źródło: NKJP: Cacle Rohedder: Europejscy detaliści wypowiadają wojnę złodziejom sklepowymdata, Gazeta Wyborcza, 1994-06-06

W jednej chwili runęło moje życie - mówi tuż po wyroku Laski. Stracił dobrą posadę, która dawała mu rocznie 130 tysięcy dolarów, reputację, twarz. - To szok. Dla nas to był Jimmy, sympatyczny facet, który pogadał, pożyczył drabinę. [...] - Wierzyć mi się nie chce, że miał lepkie paluchy.

źródło: NKJP: Kazimierz Sikorski: Ameryka nie daje łapówkarzowi szans, prasa, 2006

typ frazy: fraza rzeczownikowa
p3, odmienny: lepkie, ręce
2. u erotomana
pot. skłonność do dotykania obcych osób wbrew ich woli w celu osiągania własnej satysfakcji seksualnej

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
arrow down
Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego
arrow down
seksualność

Ma lepkie ręce, bo obściskuje i dotyka w okolicy żeber = klatki piersiowej = biustu dziewczynę, do której jest w stanie co najwyżej powiedzieć 'cześć' i ją ignoruje przez resztę czasu

źródło: Internet: wizaz.pl/forum

[...] to nie była nawet tajemnica, że pan [X] ma lepkie ręce. Tylko trzeba uważać, że nie wolno z nim zostawać sam na sam, nie wolno się kłaść do niego do łóżka, nie wolno wchodzić do pokoju samemu.

źródło: Internet: salon24.pl

Modelka w bikini nie miała cierpliwości dla jego lepkich rąk i w końcu dała mu w twarz. [...] Pan znów zjechał ręką na pośladek dziewczyny, dostał więc w twarz.

źródło: Internet: www.o2.pl

typ frazy: fraza rzeczownikowa
p3, odmienny: lepkie, ręce