ktoś pluje sobie w brodę

ktoś pluje sobie w twarz

DRUKUJ
ktoś żałuje, że w przeszłości coś zrobił lub że czegoś nie zrobił i w związku z tym obecnie sytuacja jest dla niego pod jakimś względem niekorzystna
ktoś pluje sobie w twarz

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
arrow down
Stany psychiczne człowieka
arrow down
emocje i uczucia

synonimy:żałować
  • ktoś pluje sobie w brodę teraz, potem

Menduza mało nie spadła z krzesła, prawdopodobnie pluła sobie w brodę, że to Marcie kazała na głos przeczytać wypracowanie, a cała klasa chichotała i gapiła się na nią niczym na Marsjankę.

źródło: NKJP: Kinga Dunin: Obciach, 1999

Rosnące ceny gazu oraz oleju opałowego spowodowały, że dziś wielu wójtów i burmistrzów, którzy instalowali takie właśnie piece w szkołach, przedszkolach czy ośrodkach zdrowia, pluje sobie w brodę.

źródło: NKJP: Ciepło - zimno, Dziennik Polski, 2002-05-04

Co ma jednak robić ktoś, kto nie ma polisy, a został poszkodowany? [...] Niejeden właściciel domu pluje sobie w brodę, że nie wykupił ubezpieczenia.

źródło: NKJP: Anna Niedzielska: Odszkodowanie za wichurę?, Echo Dnia, 2007-01-23

[...] jedna litera w hindi. Też jej nie znał i pluł sobie w brodę, że kiedy mógł przynajmniej tej jednej litery się nauczyć, zmarnował szansę, bo ganiał bez pamięci za podkasaną spódniczką.

źródło: NKJP: Jerzy Krzysztoń: Obłęd, 1980

Szefowie Hannover 96, którzy interesowali się Panem w maju, muszą pluć sobie w brodę, że nie ściągnęli tak skutecznego napastnika. - To ich problem, nie mój.

źródło: NKJP: Szybki powrót wiślaków, Dziennik Polski, 2002-08-23

– Korzenna to mała miejscowość, wszyscy wiedzą, kto co ma na sumieniu, a sprawcy tych kradzieży plują sobie teraz w twarz. Mają sprawy w sądzie i muszą płacić kary.

źródło: NKJP: Iwona Kamieńska: Włamania z nudów?, Gazeta Krakowska, 2006-03-20

typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: pluć

bez ograniczeń+ktoś pluje sobie w brodę+
(że ZDANIE)