ktoś poszedł za głosem serca

DRUKUJ
ktoś postąpił zgodnie ze swoimi uczuciami

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
arrow down
Ocena i wartościowanie
arrow down
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

Ewa mogła zostać, bo to ją w pierwszym odruchu chciał poprosić do tańca Waldek. Ona jednak poszła za głosem serca i wyszła wraz z Kubą, czyli swoim ukochanym Kodim.

źródło: NKJP: Regina Gowarzewska-Griessgraber: Niech miłość biegnie za miłością, 2001-12-14

Jak się kocha, to zrobi się wszystko - tłumaczył przed nowotarską prokuraturą 25-letni Albańczyk, Leandro R., który oskarżony jest o nielegalne przekroczenie granicy. Cudzoziemiec złamał prawo i poszedł za głosem serca. Nie chciał opuścić swojej wybranki i potomka, który miał wkrótce przyjść na świat.

źródło: NKJP: Beata Zalot: Bezgraniczna miłość, Tygodnik Podhalański, 1998-10

Jeszcze wczoraj wycofałbym się w pokłonach, dopraszając się pokornie, by raczył wejść, raczył spocząć i raczył zlecić mi jakąkolwiek robotę. Ale teraz stać mnie było na kaprysy. Mogłem pójść za głosem serca i odprawić go z kwitkiem.

źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Góra Trzech Szkieletów, 2003

Sądzisz jednak, że Polakom spodoba się, iż twój pan odtrącił opolską Piastównę, przedkładając nad nią brandenburską margrabiankę? Że zaakceptują niemiecką królową? - Pokochają, kiedy ją ujrzą - stwierdziłem stanowczo. - Zrozumieją, że nasz pan poszedł za głosem serca. Polacy są raczej kochliwi i często kierują się uczuciami...

źródło: NKJP: Witold Jabłoński: Ogród miłości, 2006

typ frazy: fraza czasownikowa
odpowiednik aspektowy:

ktoś idzie za głosem serca

dk, npch; odmienny: pójść