ktoś poszedł z torbami

DRUKUJ
pot. ktoś stracił cały majątek

CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
arrow down
Finanse
arrow down
własność

synonimy:zbiednieć, zubożeć

- Słuchaj - powiedziała, gdy pchaliśmy samochód do domu, bo nie starczyło nam już na benzynę. - Jak on nas tak będzie zapraszał, to pójdziemy z torbami. Może powinniśmy zaprzestać spotkań na jakiś czas? Nie chciałem zaprzestać. Roszko to Roszko, choć, prawdę mówiąc, drogo każe sobie płacić za możliwość spędzania z nim czasu.

źródło: NKJP: Monika Piątkowska, Leszek Talko: Talki w wielkim mieście, 2002

Obroty naszych firm z ciągu tych dwóch miesięcy, na ogół dobrych dla handlu, spadły dramatycznie. A przecież nikogo nie obchodzi fakt, że musimy utrzymać pracowników, zapłacić ZUS, odprowadzić podatki. Jak tak dalej będzie, to pójdziemy z torbami...

źródło: NKJP: Piotr Grylak: Pójdziemy z torbami, Dziennik Polski, 2002-10-26

[...] funkcjonariusz publiczny, który dopuścił się przestępczych bądź błędnych działań lub zaniechań, ciężko dostanie po kieszeni i pójdzie z torbami.

źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 24.04.2001

[...] gdyby nie cudzoziemscy robotnicy, niektórzy okoliczni gospodarze mogliby pójść z torbami. - Oni wykonują najcięższe prace. Już od wiosny są przydatni.

źródło: NKJP: Tani robotnicy z obcym akcentem, Dziennik Polski, 2003-07-25

Wśród tutejszych kupców od kilkunastu dni wrze. Dowiedzieli się bowiem, że na wolnym placu w dzielnicy Słupiec, jakaś zagraniczna firma chce postawić hipermarket. Dla nich oznacza to pójście z torbami.

źródło: NKJP: Bogusław Bieńkowski: Hiper, super a może gigant?, prasa, 2000

typ frazy: fraza czasownikowa
odpowiednik aspektowy:

ktoś idzie z torbami

dk, npch; odmienny: pójść