ktoś zdejmuje odciski palców

ktoś zbiera odciski palców

DRUKUJ
typ frazy: fraza czasownikowa
odpowiednik aspektowy:

ktoś zdjął odciski palców

ndk, npch; odmienny: zdejmować
ktoś odwzorowuje odciśnięte na czymś linie papilarne, umożliwiające identyfikację osoby, która je pozostawiła
ktoś zbiera odciski palców

CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
arrow down
Prawo i łamanie prawa
arrow down
policja i inne służby mundurowe

– Kiedy zabierałem twój pasek i zdejmowałem odciski palców, nie wiedziałem jeszcze, kiedy i jak je wykorzystam. Wiedziałem tylko, że mam cię w garści. Że mogę cię szantażować i kazać ci robić różne rzeczy w nagonce na mizantropów...

źródło: NKJP: Marek Krajewski: Dżuma w Breslau, 2007

Wysmarowali ściany sadzą. Wszędzie było pełno odcisków rąk i obuwia, tak że malowanie trzeba było powtórzyć. Potem policja miała z czego zdejmować odciski palców - wspomina żona pana Stanisława.

źródło: NKJP: Joanna Pyłka; Strach na osiedlu, Gazeta Poznańska, 2005-09-26

- Moi bracia mieli siedemnaście i piętnaście lat. Jakimś cudem udało im się uniknąć domu dziecka. Normalnie to gnali dzieci aresztowanych rodziców do zamienionej na izbę dziecka pobliskiej Paniłowskiej Cerkwi, zdejmowali odciski palców, golili głowy, zmieniali nazwiska i rozwozili po najdalszych zakątkach ZSRR.

źródło: NKJP: Igor T. Miecik: Niedziela w domu nad rzeką Moskwą, Polityka, 2003-10-18

Oględziny zwłok, w obecności przedstawiciela Prokuratury Okręgowej, rozpoczęto o 6.20. Jednocześnie ekipa policyjna zdejmowała odciski palców i przeszukiwała samochód.

źródło: NKJP: Tomasz Klarecki, Izabela Smolarek: Wilk... i śmierć bankiera, 2006

Laura sama ułatwiła mu sprawę, bo nie zamontowała alarmu, wychodząc z założenia, że nikt nie okradnie czarownicy ze strachu przed klątwą. Siedem lat jej się udawało, ale najwidoczniej ten wandal nie był przesądny. Na pobojowisku krzątał się facet w kombinezonie. O ile zdołałam zauważyć, zbierał odciski palców.

źródło: NKJP: Ewa Siarkiewicz: Kuźnia głupców, 2009