Obiecanki cacanki, a głupiemu radość

Obiecanki cacanki

DRUKUJ
to są czcze obietnice, która i tak nie zostaną spełnione
Zwykle używamy jako komentarz, gdy jesteśmy przekonani, że czyjeś obietnice są bez pokrycia.
Obiecanki cacanki

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
arrow down
Ocena i wartościowanie
arrow down
słownictwo oceniające

U nas książki nie potanieją, bo ceny detaliczne nie my ustalamy, lecz wydawcy. - Obiecanki cacanki, a głupiemu radość. Tak przypuszczaliśmy - kwitują rodzice. - Wydawcy nie zrezygnują przecież tak łatwo z zarobku. A w styczniu książki nawet podrożały.

źródło: NKJP: Beata Terczyńska, Kinga Rymut-Sobala: Podręczniki wciąż będą drogie, prasa, 2006

Jestem oburzony rządowymi, nie spełnionymi obietnicami na temat niższych podatków. Rok za rokiem przelatuje, a tu próżno czekać na niższe progi. Mimo że to tylko jeden procent, już z rodziną cieszyliśmy się na lepsze wakacje w przyszłym roku. Obiecanki cacanki, a głupiemu radość. Już od dwóch lat z zapartym tchem podatnicy wsłuchują się w rządowe doniesienia na temat obniżenia podatkowych progów.

źródło: NKJP: Jestem oburzony rządowymi, nie spełnionymi obietnicami na temat niższych podatków. Rok za rokiem przelatuje, a ..., Gazeta Wyborcza, 1996-10-10

Wczoraj wezwał mnie już na dziesiątą rano i powiada, że ma dla mnie zlecenie pierwsza klasa. Obiecanki cacanki, powiedziałam mu na to. A on, że żadne obiecanki, tylko robota jak się patrzy. Tyle że ambicji wymaga i poświęcenia.

źródło: NKJP: Christian Skrzyposzek: Wolna Trybuna, 1985

typ frazy: fraza zdaniowa