używane dla ośmielenia adresata, mające na celu przekonanie go, że w danym kontakcie nie spotka go nic przykrego, złego
Warianty
pot.
przecież cię nie zjem
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
Cytaty
Wylegiwał się do południa. Pyzate pokojówki przysiadały na jego łóżku w fartuszkach z falbankami. - Nie bój się, kotku, przecież cię nie ugryzę - szeptały do niego, odsłaniając w uśmiechu krzywe siekacze.
źródło: NKJP: Magdalena Tulli: W czerwieni, 1998
Nie spotkałam się jeszcze z taką życzliwością, uprzejmością i sympatią, więc początkowo byłam dość speszona. No bo kto to słyszał, żeby się obcy ludzie na ulicy uśmiechali do siebie? Albo co to za zagadywanie bez powodu, no w końcu moje samopoczucie to jakby moja sprawa, tak czy nie? Ciotka, która opiekowała się mną w czasie tych wakacji, upominała mnie na każdym kroku - uśmiechaj się, nie wstydź się ich, przecież cię nie ugryzą!
źródło: NKJP: Internet
Milczy przez moment. Patrzy na mnie z uśmiechem. - No, podejdź, zapoznaj się - mówi po prostu i popycha mnie lekko. - Przecież cię nie ugryzie. Kątem oka widzę, że On - istotnie - zachowuje się bardzo spokojnie. Na pewno nie zrobi mi krzywdy.
źródło: NKJP: Bronisław Świderski: Asystent śmierci. Powieść o karykaturach Mahometa, o miłości i nienawiści w Europie, 2007
KINGA DO KAROLA: No co tak stoisz?! Chodź, przywitamy się... Karol stoi jak wryty. KINGA: No, nie bój się. Przecież cię nie zjedzą...
źródło: NKJP: Dariusz Banek: Samo życie, Odcinek 230, 2002
Wzięła jabłko w lewą dłoń, a prawą osmykując garść owsa, rzuciła mi w oczy. Zanim przetarłem twarz i wyplułem ziarno, ona była na równych nogach. Próbowałem podejść do niej, ale ona coraz dalej wchodziła w owies. Goniłem ją po owsie i po kukurydzy. Ciągle mi się wymykała. W tej gonitwie za sobą zdeptaliśmy spory kawałek owsa i kukurydzy. Żal mi się zrobiło tego zdeptanego pola. Przestałem gonić za nią. - Czego się boisz, wariatko? Przecież cię nie zjem. [...] Pić mi się tylko chce. W gardle mi zaschło. Dałabyś jabłko.
źródło: NKJP: Tadeusz Nowak: A jak królem, a jak katem będziesz, 1967