Od nazwiska: Henryk Jordan (1842–1907), lekarz i społecznik, inicjator stworzenia pierwszego tego rodzaju obiektu w Krakowie.
Definicja
teren przeznaczony dla dzieci jako miejsce gier, zabaw i uprawiania sportu, wyposażony w odpowiednie urządzenia rekreacyjne, takie jak karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice
Warianty
rzadziej
ogród jordanowski
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Bieg życia
narodziny i dzieciństwo
Wspaniałym wakacyjnym prezentem dla wszystkich małych tworkowian jest piękny ogródek jordanowski wybudowany przy miejscowym boisku sportowym. Ku uciesze najmłodszych znajdują się tam m.in. huśtawki, bujane koniki, przyrządy gimnastyczne oraz „zamek” z ruchomym mostem i zjeżdżalnią.
źródło: NKJP: (os): Bezpiecznie i zabawnie, Nowiny Raciborskie, 2002-07-31
[...] dzieci, które nie będą mogły wyjechać na obozy i kolonie, będą miały możliwość korzystania z półkolonii, wzbogaconej oferty wakacyjnej placówek oświatowo-wychowawczych i ogródków jordanowskich, domów kultury, międzyszkolnych ośrodków sportowych, boisk szkolnych oraz innych otwartych zajęć.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 27.05.1994
Razem z Polską Akcją Humanitarną żołnierze zbudowali i uruchomili ogródek jordanowski dla dzieci [...].
źródło: NKJP: W Obozie Białego Orła, Dziennik Polski, 2001-12-15
Estetyczny i zadbany jest ogródek jordanowski w parku miejskim im. Tarnowskich. Sporo jest zabawek, piasek w piaskownicach, odnowione huśtawki, ślizgawki, karuzele.
źródło: NKJP: Jacenty Kita: Nie wszędzie jest bezpiecznie, Echo Dnia, 2006-06-07
Najpopularniejszym placem zabaw w mieście jest ten w ogrodzie jordanowskim. Tym bardziej, że przybyło tam ostatnio atrakcji. Miasto, za 30 tysięcy złotych, sprowadziło komplet urządzeń.
źródło: NKJP: Place zabaw na cenzurowanym, Gazeta Krakowska, 2006-09-07