UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

chandra

Chronologizacja

1847, Bańk

Odmiana

część mowy: rzeczownik

rodzaj gramatyczny: ż

liczba pojedyncza liczba mnoga
M. chandra
chandry
D. chandry
chandr
C. chandrze
chandrom
B. chandrę
chandry
N. chandrą
chandrami
Ms. chandrze
chandrach
W. chandro
chandry

Inne uwagi

Zwykle lp

Pochodzenie

ros. chandrá

ukr. chandrá

Definicja

pot. 
stan psychiczny cechujący się brakiem chęci do działania i obojętnością, wywołany brzydką pogodą, zmęczeniem lub stresem

Kwalifikacja tematyczna

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA Stany psychiczne człowieka emocje i uczucia

Relacje znaczeniowe

synonimy:  splin
hiperonimy:  przygnębienie

Połączenia

  • jesienna, zimowa; ciężka chandra
  • smutek i chandra
  • lekarstwo, sposób na chandrę
  • chandra dopada kogoś; mija
  • mieć chandrę

Cytaty

[...] co robić rano, kiedy za oknem jest ulewa, a człowiek ma chandrę, nie chce mu się wstać, iść do pracy, zająć się domem?

źródło: NKJP: Internet

Dotknięty chandrą, całe dnie spędzał w łóżku. Obiad stygł na stole, a Tate milczał zobojętniały, nieobecny.

źródło: NKJP: Stanisław Zieliński: W stronę Pysznej, 2008

Wiele zależy także od aktualnego samopoczucia i nastroju jednostki, inaczej bowiem postrzegamy przestrzeń, jeżeli jesteśmy wypoczęci i w dobrym nastroju, a inaczej, gdy czujemy się źle i mamy chandrę.

źródło: NKJP: Bohdan Jałowiecki, Marek S. Szczepański: Miasto i przestrzeń w perspektywie socjologicznej, 2009

Ciężki atak chandry można przetrwać, oglądając ulubiony film, śmiejąc się na nawet głupiej komedii, oddając się szaleństwu zakupów czy zaszywając się w swoim kąciku z książką lub relaksującą muzyką.

źródło: NKJP: Pogoda ducha, Dziennik Polski, 1999-09-27

Data ostatniej modyfikacji: 29.02.2016
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj