w dawnych odbiornikach radiowych wskaźnik dostrojenia w postaci lampy elektronowej, której wierzchołek widoczny był z zewnątrz aparatu jako zielono świecący (z różną intensywnością) element przypominający kształtem ludzkie oko
Warianty
rzadziej
zielone oko
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Środki masowego przekazu
radio
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Urządzenia i maszyny
budowa urządzeń i maszyn
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne
Cytaty
Urodziłem się w listopadzie 1946 roku nie opodal Kielc. Dziadek ze strony matki był młynarzem, dobrze prosperował i przed wojną, i za okupacji. Miał duży dom w sadzie, radio z zielonym magicznym okiem i samochód na węgiel drzewny.
źródło: NKJP: Michał Komar, O obrotach losów i ciał, 1998
Ależ się zaśmiewaliśmy, gdy w popularnej audycji „Podwieczorek przy mikrofonie” Marian Załucki recytował ów wierszyk. Odbiornik [...] łypał na nas fascynującym, zielonym okiem magicznym, wabił tajemniczym słowem superheterodyna, połyskiwał bielą klawiszy z plastikowej kości słoniowej.
źródło: NKJP: Antoni Kroh: Starorzecza, 2010
Zielone magiczne oko radioaparatu znów zamigotało, jakby do taktu wesołej melodii, która rozwinęła się na radiowej fali jak kolorowy i wspaniały ogon nieznanego ptaka.
źródło: NKJP: Jerzy Broszkiewicz: Wielka, większa i największa, 1960
Mruczące cicho, grające głośno czy monotonnie gadające radio towarzyszyło mu odtąd stale przy wszystkich czynnościach. Nawet kładąc się spać, po zgaszeniu światła lubił jeszcze patrzeć przez chwilę w tajemniczo połyskujące zielone oko i słuchać, jak ciepłe tony muzyki łagodnie ocierają się o ciemność.