Nawiązanie do doktryny angielskiego filozofa i teologa Williama Ockhama (1285–1347 lub 1349).
Definicja
nauk.
zasada głosząca, że w naukowym wyjaśnianiu zjawisk należy korzystać z jak najmniejszej liczby założeń teoretycznych i pojęć
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
działalność naukowa
Cytaty
I może negative capability Keatsa, jego zasadę negatywności, należy odnieść nie tylko do pisania wierszy, może należy tę zasadę rozumieć nie tylko jako brzytwę Ockhama w zastosowaniu do poezji i formułowanych wewnątrz niej przekonań filozoficznych i politycznych, lecz również jako ostrzeżenie dla poetów, by nie interpretowali poezji, własnej i cudzej - by nie szli za daleko w wysiłku hermeneutycznym, by różnili się tu od krytyków i uczonych.
źródło: NKJP: Czy poeci umieją interpretować poezję?, Dziennik Polski, 2002-12-24
W spiski absolutnie nie wierzę. Jestem wyznawcą brzytwy Ockhama: nie potrzeba szukać szczególnych przyczyn dla zjawisk, które można wytłumaczyć zupełnie naturalnie.
źródło: NKJP: Próbuję rozumieć świat i łagodzić konflikty, Gazeta Wyborcza, 1992-12-05
Programowy empiryzm podejścia kryterialnego w prosty sposób może zatem skutkować lokalizmem psychologicznym oraz - przy próbie zastosowania na szerszą skalę - nieuchronnie prowadzi do mnożenia pojęć nad wszelką miarę, a więc szczególnie dramatycznego pogwałcenia zasady „brzytwy Ockhama”.