strumień cząstek wypływających stale ze Słońca w przestrzeń międzyplanetarną, składający się z z protonów i elektronów, mogący wywoływać burze magnetyczne i zorze polarne
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Niebo i wszechświat
słońce i księżyc, pory dnia
Połączenia
oddziaływanie, wpływ; cząstki wiatru słonecznego
obserwować wiatr słoneczny
Cytaty
Pole to nie jest zbyt silne [...]. Spełnia jednak bardzo ważną rolę - chroni żyjące na Ziemi istoty przed zgubnym oddziaływaniem wiatru słonecznego, czyli cząstek naładowanych biegnących ze Słońca.
źródło: NKJP: Adam Martyniec: Tajemnice naszej planety, Dziennik Polski, 2000-08-16
[...] selenonauci ustawili na powierzchni Księżyca odbłyśnik laserowy i rozpostarli folię aluminiową służącą jako pułapka dla cząstek wiatru słonecznego.
źródło: NKJP: Andrzej Marka: Trzeci raz w kosmosie, prasa, 1971
Pioneer 11 rozpoczął podróż w 1973 roku, przeleciał w pobliżu Jowisza i Saturna, a później pomknął w otwarty kosmos, obserwując kosmiczny pył i wiatr słoneczny.
źródło: NKJP: Kosmos, Gazeta Wyborcza, 1995-09-29
Jedyny wiatr wiejący w kosmicznej próżni to właśnie wiatr słoneczny. Strumień naładowanych elektrycznie cząstek wyrzucanych przez Słońce mknie ze średnią prędkością 400 km / godz.
źródło: NKJP: Piotr Majewski: Światło na Słońce, prasa, 2004
Zjonizowane atomy i cząsteczki atmosfery, w jej górnej części, pod wpływem wiatru słonecznego ulegają procesowi rekombinacji, a powstające przy tym promieniowanie jest obserwowane jako zorza polarna.
źródło: NKJP: Alojzy Woś: Meteorologia dla geografów, 1996