nabyta, wyuczona reakcja organizmu na określone bodźce, powstająca dzięki powtarzalności danych doświadczeń i sytuacji, z którymi ktoś lub coś ma do czynienia
Warianty
odruch Pawłowa
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego
czynności i stany fizjologiczne
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
budowa i funkcjonowanie organizmów zwierzęcych
Stosowanie stałych pór spożywania, powoduje występowanie odruchu (jak w doświadczeniach Pawłowa z psami, u których wyrabiano odruch warunkowy wydzielania soków trawiennych i śliny na określone bodźce) zwiększonego wydzielania soków trawiennych [...].
źródło: NKJP: Tomasz Rezner: Dieta fizjologiczna Tomasza Reznera, 2008
[...] absolutnie zawsze i bez względu na inne okoliczności, zanim cokolwiek zrobiło się za zamkiem, należało najpierw sprawdzić, czy komora nabojowa jest, czy nie jest pusta. To sprawdzenie było obowiązkowe i miało stanowić pierwszy wpojony odruch warunkowy, przed którym nie wolno przejść do następnych czynności [...].
źródło: NKJP: Andrzej Anonimus: Nie nadaje się, przecież to jeszcze szczeniak, 1999
Większość czynności powszednich w życiu człowieka polega na wypracowanych odruchach warunkowych.
Rzuciłem dlatego, że wypaliłem zawyżoną dawkę, która mi obrzydziła palenie. Teraz mam odruch Pawłowa. Z premedytacją wypaliłem bardzo niedobre papierosy.
źródło: NKJP: Monty: Marka Piwowskiego zmagania z nałogiem, Gazeta Wyborcza, 1995-11-16
Pedagodzy tresurą ułatwiają sobie sprawę. Wyrabiają w dzieciach odruch Pawłowa. I tak dobrze, że już nie biją jak kiedyś.
źródło: NKJP: Jowita Flankowska: Jezioro samotności, Polityka, 2000-03-18