budowla w kształcie dużej bramy o łukowatym sklepieniu, wznoszona dla upamiętnienia wybitnej osoby lub doniosłego wydarzenia
Noty o użyciu
Zapisywane również w postaci: łuk tryumfalny. W odniesieniu do konkretnych budowli zapisywane wielkimi literami Łuk Triumfalny.
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
sztuki plastyczne
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Budownictwo
rodzaje budowli i ich cechy
Cytaty
Na Forum jeden z senatorów oznajmił, że zakończyło się panowanie tyrana Maksencjusza i że trzeba zbudować łuk triumfalny, aby na zawsze pamiętano o Konstantynie Wielkim, który wraz ze swoją armią, z natchnienia Bożego i za sprawą swojego geniuszu uwolnił Imperium od tyrana i wszystkich jego zwolenników.
źródło: NKJP: Max Gallo: Konstantyn Wielki Imperium Chrystusa, 2009
Idąc tam prospektem Kutuzowa od stacji metra, mijaliśmy Łuk Triumfalny poświęcony zwycięstwu nad Napoleonem. Nasi przewodnicy z dumą opowiadali, jak Rosjanie, wycofując się, spalili wtedy Kreml i centrum stolicy, żeby nie wpadły w ręce wroga.
źródło: NKJP: Dariusz Szreter: Co zwykły Rosjanin myśli 9 maja, Dziennik Bałtycki, 2010-05-10
W pejzaż Paryża wrośnięte są kolumny, statuy, łuki triumfalne, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę [...].
źródło: NKJP: Mosty, kolumny i łuki, Dziennik Polski, 2000-07-01
Gdy w 315 roku Senat zakończył w Rzymie budowę łuku tryumfalnego na cześć władcy, nie znalazły się na nim żadne słowa poświęcone Jowiszowi, Marsowi czy innym bóstwom Panteonu, lecz napis wychwalający jedynie Divinitas – czyli boskość.
źródło: NKJP: Grzegorz Górny; Philip Earl Steele: Władcy nawróceni, Ozon, 2005