UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

ktoś/coś rzuca się w oczy

Definicja

ktoś lub coś daje się bardzo łatwo zauważyć

Kwalifikacja tematyczna

KATEGORIE FIZYCZNE Cechy i właściwości materii jakość i intensywność

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego zmysły

Połączenia

  • od razu rzuca się w oczy
  • wyraźnie; mało rzuca się w oczy
  • fakt; rzecz; różnica, zmiana; bogactwo; kolor; czystość, porządek, budynek, dom; billboard, plakat rzuca się w oczy
  • bardzo rzuca się w oczy

Cytaty

- Kulanowicz, chodź tu. Widziałem, jak Student to mówi, jak podnosi nadajnik do ust. Nocą, w jasnym, piaskowym mundurze, rzucał się w oczy. Bardziej niż Młody, któremu ciemna bluza dresu maskowała przynajmniej ręce.

źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Dobry powód, by zabijać, 2005

W ośrodku w Trzciance wiele się zmieniło przez ponad rok. Rzuca się w oczy nie tylko uporządkowane otoczenie, ale także nowy wygląd pomieszczeń.

źródło: NKJP: R.Nadaj: Trzcianka: Kłopoty Monar-u, Tygodnik Ciechanowski, 2003-10-27

Nie wiadomo, w jaki sposób znalazła się w tym tramwaju, kto ją do niego wepchnął. Białe futro natarczywie rzuca się w oczy na tle ciemnych palt; gdyby ktoś na nią czekał, dostrzegłby ją od razu.

źródło: NKJP: Magdalena Tulli: Skaza, 2006

Był żałośnie znużony, co rzucało się w oczy do tego stopnia, że Maryla czuła wręcz namacalnie jego postępującą słabość.

źródło: NKJP: Piotr Zaremba: Plama na suficie, 2004

Byłem napięty i czujny. Starałem nie rzucać się w oczy (najchętniej bym w ogóle zniknął), a sam chłonąłem wzrokiem, ile tylko się dało.

źródło: NKJP: Antoni Libera: Madame, 1998

Odmiana

typ frazy: fraza czasownikowa

ndk; odmienny: rzucać się
Data ostatniej modyfikacji: 31.10.2013
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj
json