w Rosji w XVI i XVII wieku zgromadzenie przedstawicieli różnych stanów, złożone ze szlachty bojarskiej, dostojników duchownych i świeckich oraz ludności miejskiej, pełniące funkcję organu doradczego
Noty o użyciu
Zapisywane także małymi literami: sobór ziemski .
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne
Połączenia
postanowienia Soboru Ziemskiego
zwołać/zwoływać Sobór Ziemski
Cytaty
To na trzecim z kolei Soborze Ziemskim wybrano na cara bojara, Borysa Godunowa. Na pierwszym, w roku 1550, omawiano zasady działania i zwoływania tego zgromadzenia.
źródło: NKJP: Edward Radziński: Dziwna i straszna opowieść o Dymitrze Samozwańcu, Gazeta Wyborcza, 1997-09-19
Kreml podjął taką decyzję już w 1651 r., jednak dopiero latem 1653 r. car zgodził się na przyjęcie propozycji hetmana kozackiego. Wola monarchy znalazła także swoje odbicie w odpowiednim postanowieniu Soboru Ziemskiego.
źródło: NKJP: Władysław A. Serczyk: Jak car Kozaków przechytrzył, Polityka, 2004-01-31
Pięć stuleci rodzimego despotyzmu, opartego na wschodnich wzorach, pięć stuleci otwartego, dobrze wkorzenionego niewolnictwa. (Jakby nie było ani Soborów Ziemskich, ani wspólnot gminnych na wsi, ani wolnej kozaczyzny, ani północnorosyjskiego chłopstwa).
źródło: NKJP: Aleksander Sołżenicyn: Archipelag Gułag, 1977
W początku 1613 r. zwołano do Moskwy elekcyjny sobór ziemski, tym razem naprawdę reprezentujący dworian oraz miasta całego państwa i suwerennie decydujący o wyborze władcy.
źródło: NKJP: Benedykt Zientara: Dawna Rosja: despotyzm i demokracja, 1995