lotna ciecz o silnym zapachu, będąca mieszaniną różnych związków chemicznych, pozyskiwana ze świeżych lub suszonych roślin, stosowana w kosmetyce, farmacji i przemyśle spożywczym
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Pielęgnacja ciała
przedmioty związane z pielęgnacją ciała
Wszyscy znamy jej owoce. Ci, którzy bez niej nie wypiją herbaty, dostrzegają różnicę w smaku między cytryną o cienkiej i o grubej skórce. Jej kwaśny sok służy do doprawiania sałatek i innych potraw, a olejek eteryczny uzyskiwany ze skórek jest wykorzystywany w kosmetyce i przemyśle spożywczym.
źródło: NKJP: (ANA): Nie tylko do herbaty, Gazeta Wrocławska, 2002-11-30
[...] olejek lawendowy - jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym olejkiem eterycznym. Lawenda to ludowy środek na bezsenność, używany głównie w postaci pachnących poduszeczek. Ma właściwości relaksujące, uspokajające.
Nasiona są nieforemne, z dużym skrzydełkiem, trójkątne. Pozyskuje się z nich olejek eteryczny. Współcześnie cedry są surowcem w przemyśle kosmetycznym i perfumerii oraz w aromaterapii, dostarczając tzw. olejków cedrowych.
źródło: NKJP: hl: Cedr libański, Las Polski, 2009-07-01
[...] czosnek pospolity, zawiera [...] bakteriobójcze fitoncydy i działające podniecająco olejki eteryczne. Jedzono więc czosnek powszechnie w Azji Mniejszej, skąd ta roślina pochodzi, w starożytnej Grecji i wreszcie w całym rzymskim imperium.
źródło: NKJP: Tadeusz Olszański: Kącik konesera, Kuchnia, 1999-01
W parującej kąpieli możecie spędzić niezapomniany wieczór. Zmysłową atmosferę wyczarujesz dzięki magicznym miksturom - najnowszym kosmetykom z olejkami eterycznymi, które relaksują, odprężają lub wręcz przeciwnie - pobudzają i dodają energii.