Wypowiadane w niezmiernie szybkim tempie przez narratora słowa: „Tylko Antymróz skutecznie zabezpieczy chłodnicę przed uszkodzeniem nawet kiedy mróz ściśnie” przerywa zwolniony okrzyk „ałła”, który jest dającą efekt humorystyczny, dosłowną interpretacją związku frazeologicznego „mróz ściśnie”.
źródło: NKJP: Ewa Szczęsna: Poetyka reklamy, 2001
Impreza była bardzo widowiskowa. Piękna dekoracja oraz wspaniałe kostiumy i rekwizyty prezenterów i aktorów stworzyły klimat starożytnej Grecji. Warto podkreślić wysoki poziom wiedzy wszystkich uczestników, którzy popisali się znajomością mitów, związków frazeologicznych i symboli mitologicznych.
źródło: NKJP: E.Wa: O bogach i herosach, Nowiny Raciborskie, 2003-05-14
- Specjalizuje się pan w demaskowaniu naszych pomyłek frazeologicznych. Przeciętny Polak pewnie nawet jednak dokładnie nie wie, czym jest frazeologia. - Związki frazeologiczne, tak jak wszystkie wyrazy, są naturalnym sposobem mówienia i pisania. Tylko my robimy z nich obiekt zainteresowania naukowego.
źródło: NKJP: Katarzyna Żelazek: Kucyk trojański, Dziennik Bałtycki, 2011
Czy to znaczy, że twórcy tychże sloganów zubażają język poprzez rozbijanie związków frazeologicznych czy raczej wzbogacają poprzez oddawanie wyrazom ich pierwotnych znaczeń? Zapewne dowiemy się tego za jakieś sto lat.
źródło: NKJP: Maciej Ślużyński: Marketing w praktyce. Budowanie marki, tworzenie tekstów reklamowych, 2004