relacja między wyrazami polegająca na tym, że wyraz nadrzędny wymaga użycia wyrazu podrzędnego w formie ściśle określonej pod względem kategorii gramatycznych
Warianty
składnia rządu
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
Połączenia
coś wchodzi w związek rządu
Cytaty
Pięć koni to była taka konstrukcja jak piątka koni ; między nadrzędnym liczebnikiem pięć a rzeczownikiem, który po nim następował, zachodził związek rządu [...]
źródło: Witold Doroszewski: O kulturę słowa, t. 2 (books.google.pl)
Zenon Klemensiewicz i Stanisław Jodłowski widzą związek rządu w takich wyrażeniach, jak: nóż z żelaza, kochanie się w koniach, walka na bagnety, podobieństwo do ojca.
źródło: Jerzy Podracki: Dydaktyka składni polskiej, 1989 (books.google.pl)
Poprawialiśmy [...] długie okresy, w których zanika podmiot, spiętrzenia imiesłowów, [...] ciężkie odczasownikowe formy rzeczownika i odimienne czasowniki, związki rządu rozchwiane, powtórzenia, pełno zbytecznych wtrąceń, zaciemniających myśl i tak najczęściej nietęgą, nie mówiąc już o interpunkcji, nie lepszej niż w telegramie.
źródło: NKJP: Zbigniew Kruszyński: Na lądach i morzach: opisy i opowiadania, 1999
Związek zgody dotyczy tylko przydawki, która jest przymiotnikiem, np. zielona planeta , na zielonej planecie . Przy przydawce wyrażonej rzeczownikiem mamy składnię rządu: dom ojca , w domu ojca itd.