w średniowiecznej Europie: organ władzy samorządowej w miastach, które uniezależniły się od władzy feudalnej
Kwalifikacja tematyczna
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Najbliższe środowisko życia człowieka
miasto
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne
Cytaty
Choć tego typu ośrodki istniały na całym świecie, tylko w Europie powstały w nich komuny miejskie z własną niezależną władzą, sprawowaną przez mieszkańców i dla mieszkańców, zapewniającą im jasno określoną swobodę prowadzenia interesów oraz częściowo zabezpieczającą przed ingerencją zewnętrzną, co szybko spopularyzowało się w powiedzeniu, że miejskie powietrze czyni wolnym.
źródło: NKJP: Dariusz Piwowarczyk: Słynni rycerze Europy: Rycerze w służbie dam i dworu, 2009
Komuny miejskie podejmują walkę z feudałami, z dotychczasowymi strukturami świata feudalnego. Zdobywają status prawny zapewniający im możność swobodnego życia.
źródło: NKJP: Daniel Olszewski: Dzieje chrześcijaństwa w zarysie, 1996
Nie będąc w żaden sposób podmiotem, czy nawet przedmiotem wielkiej polityki, zajmowała się własnymi, lokalnymi sprawami, podobnie jak dziesiątki sąsiadujących z nią signorii, miast-państw, gmin góralskich i ziem klasztornych. Z czasem owa wykrystalizowana komuna miejska nazwała się „Ziemią Świętego Marino”, potem „Komuną Miejską Świętego Marino” i w końcu „Republiką Świętego Marino” (San Marino).
źródło: NKJP: Mikroskopijna republika, Dziennik Polski, 2000-08-23
Tu Konstancja usłyszała szereg dat, nazwisk i historii wojen między komunami miejskimi, co przekazała matce w formie skróconej: [...].