Przysłówek skądinąd 'z innego miejsca; pod innym względem', powstał wskutek zrostu dwu innych: skąd- (zob. skąd ) oraz inąd < psł. *jьnǫdu (< *jьnǫ [B. l.p. r.ż. *jьna 'inna, jedna'] + partykuła *-du).
Jeśli struktury symboliczne pochodzą skądinąd (ze sfery kultury, społecznie unormowanych reguł mówienia) i nie są naszym dziełem, lecz dobrem wspólnym, to jednak sama potrzeba komunikacji jest - sugeruje psychoanaliza - potrzebą popędową.
źródło: NKJP: Julia Kristeva: Czarne słońce Depresja i melancholia, 2007
Z głębi amfilady słychać słabą muzykę, blues. Mężczyzna posuwa się wzdłuż ściany w stronę najbliższego przejścia. Potem wbiega do sąsiedniego pomieszczenia, które jest tak samo puste jak poprzednie. Muzyka znów zdaje się dochodzić skądinąd .
źródło: NKJP: Stanisław Mrożek: Jak zostałem filmowcem, 2004
WDOWA PIERWSZA - A Tristan nie wiedział, że pani się spotykała z Romeo... WDOWA DRUGA - To znaczy, że się znali skądinąd. WDOWA PIERWSZA - Skąd?
źródło: NKJP: Sławomir Mrożek: Teatr 1, 1995
Wolelibyśmy nie uciekać się do niniejszego szantażu i w żadnym wypadku nie narażać się na zarzut operowania skądinąd już znanymi metodami manipulacji i nacisku, ale musimy w pierwszym rzędzie dbać o powodzenie naszej akcji jak i o bezpieczeństwo Członków Opozycji.
źródło: NKJP: Christian Skrzyposzek: Wolna Trybuna, 1999