ktoś podstępnie i ukradkiem robi coś, żeby zaszkodzić komuś innemu - spowodować popełnienie przez niego błędu lub skompromitować go w jakiś sposób
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie
Cytaty
Dziś jest zupełnie inaczej. Walka polityczna bardziej przypomina zastarzałe kłótnie we wspólnym mieszkaniu, gdzie wszyscy wszystkim podkładają świnię - skrycie, potajemnie, ukradkiem.
źródło: NKJP: Lew Timofiejew: Rozmyta granica, Gazeta Wyborcza, 1995-12-09
To były bardzo ciężkie czasy dla nas. Szukaliśmy wzajemnie oparcia i trzeba powiedzieć, że popieraliśmy się wtedy mocno. Nikt tu na Podhalu na nikogo nie donosił, nie kapował, nie podkładał świni. Dlatego próbowano nas skłócić za wszelką cenę. Trudno się było do nas dobrać.
źródło: NKJP: E. Misztal: Smutne Tatry, Tygodnik Podhalański, 1996
Tacy pracownicy przemieszczają się z jednej firmy do drugiej, budując własne życiorysy zawodowe, które wyglądają coraz bardziej imponująco. Nie biorą oni chyba nawet pod uwagę trwałego związku z firmą. Im nie chodzi o to, żeby się wykazać jako członek zespołu, tylko jako jednostka. Nawet podkładając świnię innym…
źródło: NKJP: Maria Hernandez-Paluch: Kapitalizm po polsku, Gazeta Krakowska, 2005-11-22
Każda ulga musi kiedyś ulec likwidacji. Ta (dla tych co się załapią) będzie musiała być kontynuowana przez minimum 18 lat i 9 miesięcy! Zgodnie z zasadą nie działania prawa wstecz znajdzie się cwaniaczek, który przy próbie likwidacji powie „zrobiliśmy bachora, bo była ulga, teraz nie wolno jej zabierać”. Czyli jest to świnia podkładana całemu przyszłemu pokoleniu i minimum czterem następnym rządom.