ten, do kogo lub o kim mowa, może robić to, co chce zrobić, ale sam mówiący jest temu przeciwny, ewentualnie jest mu to obojętne
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
Cytaty
- Mogę cię zabrać gdzieś, gdzie bezpieczniej. Straż Graniczna nie jest od wojowania. Chodź ze mną, to przeżyjesz. - Zostanę - mruknęła . - Jak sobie chcesz.
źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Kisuny, 2008
– Mógł mnie uratować, a nie ruszył palcem! – zezłościłem się. – Czemu miałbym mu pomagać? – Jak sobie chcesz! – prychnął anioł i zniknął. Po prostu odszedł.
- Nic mnie to nie obchodzi, mój drogi - zaśmiała się skrzekliwie królewna. - Albo odczarujecie, albo nie! Jak sobie chcecie!
źródło: NKJP: Maria Krüger: Witaj Karolciu, 1970
- To po co mu jakieś tam dyletanckie dziennikarstwo? Ono mu nic nie da. Niech się zapisze na ekonomię polityczną, tam nam potrzeba ludzi. Za parę lat zostanie dyrektorem departamentu! Pogadaj z nim! - Dobrze, pogadam. Ale zdaje mi się, że jemu bardzo zależy na tym, żeby pisać... [...] - No, jak sobie chce.
źródło: NKJP: Henryk Grynberg: Życie ideologiczne, osobiste, codzienne i artystyczne, 1998
- Nikogo nie ma. Ja idę, a wy - jak sobie chcecie. - Na jabłka? - spytał zdumionym szeptem Julek. - Jak kto się boi, może nie iść - rzekł z wolna Zenek. - Nikomu nie każę.
źródło: NKJP: Irena Jurgielewiczowa: Ten obcy, 1961