Wszystko jest możliwe. Każda cząstka elementarna ma szanse na spotkanie z każdą inną cząstką. Tylko że do czasu. Z chwilą gdy cząstki elementarne zaczynają się sczepiać i tworzyć atomy, następuje zmiana sytuacji.
źródło: NKJP: Piotr Wierzbicki: Zapis świata. Traktat metafizyczny, 2009
Internet jest dla naukowców i studentów wspaniałym narzędziem pracy. Np. fizycy badający cząstki elementarne mogą korzystać na bieżąco z danych z eksperymentów prowadzonych w akceleratorze CERN w Szwajcarii.
źródło: NKJP: Marcin Jankowski: Finanse nauki, Gazeta Wyborcza, 1995-08-22
Sir Arnold W.[...] ma 77 lat, fizyką zajmuje się od czternastego roku życia. W 1965 roku, podczas eksperymentu naukowego w indyjskiej kopalni złota, odkrył cząstki elementarne w promieniach kosmicznych - tzw. neutrina.
Dalsze lata przyniosły, jak już wspomniano, kolejne odkrycia bardzo licznych, nietrwałych cząstek; zbiór kilkuset znanych obecnie obiektów nazywano i tradycyjnie wciąż jeszcze nazywamy cząstkami elementarnymi. Obecnie nie ma jednak wątpliwości co do istnienia kwarków i leptonów jako fundamentalnych składników materii [...].
źródło: NKJP: Ewa Skrzypczak, Zygmunt Szafliński: Wstęp do fizyki jądra atomowego i cząstek elementarnych: wykłady, 1993