najniższa teoretycznie możliwa temperatura wynosząca -273,15 stopnia w skali Celsjusza
Warianty
zero absolutne
Kwalifikacja tematyczna
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
temperatura i ogień
Połączenia
temperatura zera bezwzględnego temperatura bliska zera bezwzględnego temperatura niższa, wyższa od zera bezwzględnego
przewyższać zero bezwzględne zbliżać się do zera bezwzględnego
Cytaty
Udało się im odkryć, że hel-3 - lżejsza odmiana zwykłego helu - w temperaturze niemal zera bezwzględnego (-273,15 st. C) staje się nadciekły. Traci lepkość, przenika przez najmniejsze otwory, a raz wprawiony w wir może kręcić się bez końca.
źródło: NKJP: Wczoraj w Sztokholmie, Gazeta Wyborcza, 1996-12-11
Dzięki pracom Aleksandra Friedmana, Georgesa Lemaître’a, George’a Gamowa i innych powstała teoria ewolucji Wszechświata od początkowego stanu - o wielkiej, prawie nieskończonej gęstości i ogromnej, prawie nieskończonej temperaturze - do stanu obecnego, w którym niemal cała materia skupiona jest w galaktykach, przestrzeń pomiędzy nimi pozostaje niemal pusta, a kosmos ochłodził się do temperatury bliskiej zera bezwzględnego.
źródło: NKJP: Stanisław Bajtlik: Kosmiczna katastrofa, Polityka, 2001-04-28
Z tego okresu dotrwało we Wszechświecie promieniowanie cieplne, tzw. promieniowanie reliktowe. Choć miało niegdyś temperaturę wielu tysięcy stopni, to dziś ledwie o trzy stopnie przewyższa temperaturę zera bezwzględnego.
źródło: NKJP: Piotr Cieśliński: Początek Wszechświata, Gazeta Wyborcza, 1999-04-27
W ten sposób można stworzyć tranzystory wykorzystujące zaledwie jeden elektron. Kłopot w tym, że na razie potrzebne są do tego rzadkie i drogie materiały, a urządzenia dr. Yokoyamy pracują poprawnie tylko w temperaturze bliskiej zera absolutnego (-273,15 st. C).
źródło: NKJP: David P. Hamilton, Dean Takarashi: Zmierzch krzemu, Gazeta Wyborcza, 1996-12-16
[...] stoją tam lasery wytwarzające superkrótkie impulsy światła, prasy, które umożliwiają ściśnięcie materii do tysięcy atmosfer, kriostaty, w których bada się zachowanie materii w niezwykle niskiej temperaturze, tylko kilka stopni powyżej zera absolutnego.
źródło: NKJP: Piotr Cieśliński: Jubileusz warszawskich fizyków, Gazeta Wyborcza, 1996-01-30