drapieżna ryba morska o krępym, dobrze umięśnionym, wrzecionowatym ciele osiągającym do 8 metrów długości, ciemnobrązowym lub czarnym grzbiecie i brudnobiałym brzuchu; mająca charakterystyczną trójkątną płetwę na grzbiecie i kilka rzędów ostrych trójkątnych zębów; niebezpieczna dla ludzi, których może pomylić ze zwierzętami stanowiącymi obiekt jej polowań; występuje w ciepłych wodach oceanicznych; zagrożona wyginięciem; Carcharodon carcharias
Noty o użyciu
Używana też forma skrócona: ludojad .
Warianty
żarłacz biały
żarłacz ludojad
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
zwierzęta wodne
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
zwierzęta drapieżne
Połączenia
atak; szczęki rekina ludojada
Cytaty
Zła sława rekina ludojada sprawiła, że grozi mu wyginięcie. Tymczasem rekiny wyszukują w morzach to, co wątłe, chore, dogorywające i martwe, dlatego zdrowe populacje rekinów to zdrowe i czyste oceany.
źródło: NKJP: Kazimierz Herok: Póki jest jeszcze co badać..., Zielone Brygady. Pismo Ekologów, 2002-08-01
Średnio raz w tygodniu gazety i telewizja donoszą o atakach rekinów ludojadów. Raz straż przybrzeżna natrafiła tylko na nadgryzioną deskę do pływania.
To za jej pomocą siedząc za sterem podczas psiej wachty (od północy do czwartej nad ranem), wydobywałem z pamięci różne, dawno przeczytane historie o rekinach ludojadach, wielkich kałamarnicach i innych mieszkańcach oceanu, którzy w taką pochmurną, bezksiężycową noc płyną być może tuż przy burcie naszego jachtu...
źródło: NKJP: Zdzisław Szczepaniak: Dziewczyna z Trogiru i inne opowiadania, 2005
W pewnej odległości od jachtu, tuż pod powierzchnią przejrzystego, szmaragdowego morza, wolno sunął długi, potężny, stalowoniebieski groźny cień o wrzecionowatym kształcie. Charakterystyczna głowa, spłaszczona i wyciągnięta ku przodowi jak długi dziób, dwie trójkątne płetwy piersiowe od razu pozwalały rozpoznać żarłacza ludojada.
źródło: NKJP: Alfred Szklarski: Tomek wśród łowców głów, 1965
Naukowcy prowadzący badania nad najgroźniejszymi rekinami — żarłaczami białymi, zwanymi też ludojadami — odkryli, że samice tych zwierząt są stworzeniami osiadłymi, podczas gdy samce wędrują po całym świecie, przemierzając wszystkie oceany.