najstarszy na świecie system znaków graficznych powstały ok. IV tysiąclecia p.n.e. w Mezopotamii, składający się ze znaków mających kształt małych klinów ułożonych w różnych kombinacjach, odciskanych na glinianych tabliczkach za pomocą kawałka trzciny
alfabet pisma klinowego tekst w piśmie klinowym tabliczka z pismem klinowym
Cytaty
[...] w ruinach pałacu króla asyryjskiego Assurbanipala w Niniwie zachowało się aż dwadzieścia pięć tysięcy tabliczek glinianych z tekstami w piśmie klinowym. Obejmują one korespondencję dyplomatyczną, traktaty, modlitwy, zabytki literatury i mity religijne ubiegłych wieków [...].
3 grudnia 1872 r. jeden z pierwszych asyriologów George Smith przedstawił na posiedzeniu Society of Biblical Archeology (Towarzystwo Archeologii Biblijnej) odczytaną przez siebie tabliczkę z pismem klinowym, która wywołała wielką sensację. Zawierała bowiem opowieść o potopie, bardzo zbliżoną do opowieści biblijnej.
źródło: NKJP: Anna Świderkówna: Nie kopać pod Biblią, Polityka, 2003-01-25
Mieszkańcy starożytnej Mezopotamii wierzyli, że ptaki są święte, ponieważ ich nóżki pozostawiały ma wilgotnej glinie ślady podobne do pisma klinowego. Wyobrażali sobie, że, jeśli uda się odcyfrować tajemnicze znaki, dowiedzą się, co myślą bogowie.
źródło: NKJP: Manuela Gretkowska: Europejka, 2004
Alfabet pisma klinowego składał się z ponad 700 znaków, dlatego też jego opanowania trwało wiele lat.