UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

SB

Odmiana

część mowy: rzeczownik

rodzaj gramatyczny: n2, ż

liczba pojedyncza liczba mnoga
M. SB
SB
D. SB
SB
C. SB
SB
B. SB
SB
N. SB
SB
Ms. SB
SB
W. SB
SB

Inne uwagi

Zwykle lp

Rozwinięcie

Służba Bezpieczeństwa

Definicja

tajna policja w Polsce, działająca w l. 1956-1990, której zadaniem było zdobywanie i gromadzenie informacji o wszelkich aspektach życia społecznego, szczególnie o działaniach mających na celu przeciwstawienie się decyzjom władz i dążenie do osłabienia ustroju komunistycznego

Wymowa

[es-be]

Kwalifikacja tematyczna

CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE Prawo i łamanie prawa policja i inne służby mundurowe

Relacje znaczeniowe

synonimy:  esbecja
hiperonimy:  bezpieka

Połączenia

  • komunistyczna; gdańska, krakowska, lubelska... SB
  • SB i Informacja Wojskowa, SB i KGB, SB i milicja, SB i MO, SB i PZPR, SB i UB, SB i UOP, SB i WSI, SB i WSW, SB i wywiad, SB i ZOMO; NKWD i SB
  • agent, agentka, funkcjonariusz, funkcjonariuszka, szef, współpracownik; donosiciel, informator, konfident; generał, kapitan, kapral, oficer, pułkownik; akta, archiwa, dokumentacja, dokumenty, informacje, materiały, notatki, raporty, teczki; działalność, działania, praca, zlecenie; departament, wydział; siedziba SB
  • raporty dla SB
  • kontakty, związki z SB
  • praca, służba w SB
  • donosić; trafić do SB
  • aresztowany, zamordowany przez SB
  • negocjować, rozmawiać z; związany z SB
  • być, pracować, służyć w SB

Cytaty

Przywrócenie harcerstwa jako oficjalnie działającej organizacji oraz wcześniejsza reorganizacja aparatu bezpieczeństwa nie zmieniały faktu, że harcerstwo nadal pozostawało pod kontrolą SB. Czujne oko bezpieki spoczywało na harcerzach do końca istnienia PRL.

źródło: NKJP: Marcin Kapusta: Antykomunizm z lilijką, Dziennik Polski, 2005-07-22

Wiadomość, że SB - podobnie jak cała administracja państwowa - czynnie angażowała się w zwalczanie kandydatów opozycyjnych, nie jest zaskoczeniem.

źródło: NKJP: Antoni Dudek: Służba niebezpieczeństwa Czy w 1989 roku zamierzano wprowadzić w Polsce stan wojenny?, Wprost nr 5/12, 1999

Symboliczna jest biografia ks. Karola Blachnickiego z Rybnika, inicjatora „Krucjaty wstrzemięźliwości”, której idea nie podobała się komunistycznym władzom. Ksiądz był inwigilowany przez SB, śledzony i więziony.

źródło: NKJP: AGA: Świadectwo zbrodni, Trybuna Śląska, 2002-04-25

Najpierw taksówką z Warszawy przyjechał jakiś izraelski dziennikarz przeprowadzić z nim wywiad. SB nie chciało go przepuścić.

źródło: NKJP: Krzysztof Burnetko, Witold Bereś: Marek Edelman. Życie. Po prostu, 2008

[...] został aresztowany przez SB. Był niewątpliwym opozycjonistą, czego specjalnie nie ukrywał.

źródło: NKJP: Andrzej Skowroński: Koło historii, Gazeta Krakowska, 2002-08-07

Data ostatniej modyfikacji: 05.03.2019
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj