miejsce uwięzienia dużej liczby ludzi uważanych przez władze za niewygodnych, którzy są tam wykorzystywani do ciężkiej pracy fizycznej, głodzeni lub w inny sposób torturowani
Warianty
obóz śmierci
obóz zagłady
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
więzienie i kara
Połączenia
obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie, w Majdanku, w Oświęcimiu...
amerykański, hitlerowski, nazistowski, niemiecki, radziecki, stalinowski obóz koncentracyjny
ofiara, więzień; filia obozu koncentracyjnego
trafić do obozu koncentracyjnego
Cytaty
Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 i zajęciu całego Górnego Śląska przez wojska niemieckie zlikwidowano wszystkie organizacje polskie, a wielu działaczy i powstańców rozstrzelano lub wymordowano w obozach koncentracyjnych.
źródło: NKJP: Lech Szaraniec: Górny Śląsk, 1997
Do opinii publicznej przedostały się nowe zdjęcia torturowanych więźniów US Army. Komisja Praw Człowieka ONZ ogłosiła wstrząsający raport z amerykańskiego obozu koncentracyjnego w Guantanamo i stosowanych tam tortur.
źródło: NKJP: Droga do Guantanamo, Trybuna, 2006
Zarówno okupanci niemieccy, jak i sowieccy organizowali wywózki Polaków w głąb własnego kraju, gdzie byli oni wykorzystywani jako tania siła robocza. Szczególnie tragiczną kartę w dziejach stanowiły obozy koncentracyjne, w których wycieńczająca praca ponad siły była sposobem na eksterminację pracujących.
źródło: NKJP: Andrzej Chwalba (red.): Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych : praca zbiorowa, 2005
W pozostałych krajach zajętych przez hitlerowskie Niemcy osoby takie skazywano na kary więzienia bądź na osadzenie w obozie koncentracyjnym, co - jak wiadomo - najczęściej równało się karze śmierci.
źródło: NKJP: forum.historia.org.pl
Przy stacji kolejowej na linii Chełm - Włodawa znajdował się od marca do października 1943 hitlerowski obóz zagłady, gdzie zagazowano i spalono ok. 250000 Żydów z Polski i krajów okupowanych Europy.
źródło: NKJP: Krystyna Malik, Raciborska Maria (red.): Przewodnik po Polsce, 1996
Hitlerowskie obozy śmierci nazywano obozami koncentracyjnymi, co kojarzyło się ze zgrupowaniem ludzi odizolowanych od społeczeństwa.
źródło: NKJP: Maciej Iłowiecki: Człowiek na smyczy. Manipulacje osobą ludzką w społeczeństwie informacyjnym, Wychowawca nr 201, 2009-09