Skrót od jap. animeshōn , co z ang. animation 'animacja'.
Definicja
szt.
wyróżniający się stylem rysowania postaci o bardzo dużych oczach i charakterystycznie cieniowanych czarnych włosach, typowym dla japońskich filmów animowanych
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
film
Połączenia
bajka, film, komiks; styl anime
Cytaty
Zafascynowała mnie japońska kultura. Jest tak odmienna, zaskakująca dla Europejczyków. Dzięki dwuletniej nauce tego języka, mogę już oglądać bajki anime w oryginale, rozumiejąc bohaterów.
źródło: NKJP: Anna Sychta: Marzenia o podróży do Japonii, Dziennik Bałtycki, 2008-04-04
Z pozoru wszystkie wirtualne dziewczyny z gry wyglądają tak samo, jak z rysunkowego filmu anime. Zgrabne sylwetki, czarne włosy modnie postrzępione, biust jak się patrzy, długie nogi i duże oczy.
źródło: NKJP: Adam Synowiec: Kwiaty dla ArLi, Trybuna Śląska, 2004-08-26
Jak wielki wpływ na dzieci potrafi mieć manga, ukazała projekcja słynnego filmu anime pt. „Kieszonkowy potwór”. Dzieci, które oglądały ten film w ciemnym pomieszczeniu, traciły przytomność, wpadały w histerię, płakały.
źródło: NKJP: Tomasz Karczewski: Manga Naga, CKM, nr 05/05, 1999
W Japonii komiksy anime i mangi czytają wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli. Mają status sztuki, a każdy jej rodzaj trafia do innej grupy wiekowej czy zawodowej.
źródło: NKJP: Ozon, nr 17, 2005
Producent określa ten projekt jako „skrajnie futurystyczne, wyrafinowane dzieło składające się z dziewięciu krótkich filmów animowanych, stworzonych w stylu anime i wzorowanych na animacjach japońskich artystów”.
źródło: NKJP: (RS): „Animatrix” przed „Matrixem”, Express Ilustrowany, 2003-05-08