Przekonanie o wyższości naszej kultury byłoby jeszcze bardziej uprawnione, gdyby nie tylko było powszechnie podzielane, ale dało się uprawomocnić. Tymczasem z wielu powodów, z których część była już tu wzmiankowana, część zaś będzie wymieniona niżej, taki dowód jest zwyczajnie niemożliwy, a nasze przekonanie o tym, że określone formy kultury są lepsze od innych jest bezpodstawne, a przez to irracjonalne.
źródło: NKJP: Roman Godlewski: Natura i kultura, Akant, 2010-01
Podane niżej przykłady zamiany antyasertywnych tekstów z monologu wewnętrznego pana Alberta na proasertywne stanowić mają ilustrację sposobu postępowania, nie zaś wyczerpujący wykaz odpowiedników.
źródło: NKJP: Maria Król-Fijewska: Stanowczo, łagodnie, bez lęku, 1996
Samochód został sprzedany za kwotę tysiąca ośmiuset złotych, na potwierdzenie czego ob. Władysław P. przedstawił stosowną umowę kupna-sprzedaży. Niżej załączam kserokopię tej umowy.
źródło: NKJP: Stanisław Maj: Kawiarenka na Sycylii, Detektyw, 1999
[...] udział trzeciego ciała (antyneutrina, bądź neutrina) w dwóch pierwszych procesach jest niezbędny zarówno ze względu na ciągły kształt widma energii elektronów (por. niżej), jak i ze względu na zasady zachowania (por. rozdz. 3.8).
źródło: NKJP: Ewa Skrzypczak, Zygmunt Szafliński: Wstęp do fizyki jądra atomowego i cząstek elementarnych. Wykłady. 1993