unikanie w wypowiedziach publicznych sformułowań, które mogłyby naruszyć poczucie godności danej grupy ludzi i świadczyłyby o jej dyskryminowaniu
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne
Cytaty
Od rana zbieram gratulacje za felieton, choć niektórzy, jak Mirul, mówią, że brak tu poprawności politycznej, bo chłopów opisuję tendencyjnie, jako ochlapusów, nierobów itd.
Na zmianę wpływ mają treści, ideologie i sposób postępowania w krajach, z których bierzemy przykład, czyli Europy Zachodniej i USA. Obowiązuje tam poprawność polityczna, skłaniająca do powściągliwości w wyrażaniu etnocentryzmów i szowinizmów.
źródło: NKJP: Ewa Nowicka: OBOP: Polacy wobec ludzi innych narodów i ras, 1999-02-02
W amerykańskich kampusach zrodziło się zjawisko political correctness - politycznej poprawności - walki przeciwko wszelkim przejawom dominacji jakiejś grupy społecznej nad inną (np. zamiast słów „rasa biała” zwolennicy poprawności politycznej domagali się użycia terminu „rasa kaukaska”) [...].
źródło: NKJP: Grzegorz Brzozowicz: Sto płyt, które wstrząsnęły światem: kronika czasów popkultury, 2000
To sprawa Rywina przełamała pewne tabu, pewną źle pojętą poprawność polityczną. Przecież jeszcze niedawno, gdy ktoś zaczynał mówić o pewnych anomaliach życia politycznego w kraju, natychmiast przyklejano mu etykietkę „oszołoma”. Dopiero afera Rywina pokazała, że polski system jest głęboko zdegenerowany, żeby nie użyć dosadniejszego określenia: przekupny.
źródło: NKJP: Waldemar M. Gaińki, Gazeta Częstochowska, 2003-07-18
Osobiście nie mam dobrych skojarzeń z poprawnością polityczną jako terminem, bo kojarzy mi się z formą autocenzury. Nie przemawia do mnie argument, że jakieś sformułowanie jest niepoprawne politycznie, ale - że nie ma w nim szacunku dla drugiego człowieka.
źródło: NKJP: Joanna Podgórska: Spokojnie, to tylko język, Polityka, 2006-04-15