Pochodzi od nazwy najstarszego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii - Uniwersytetu Oksfordzkiego, w którym zapoczątkowano ten typ debaty.
Definicja
debata mająca formę dyskusji nad postawioną tezą, w której biorą udział dwa zespoły - obrońców i przeciwników tezy, i która prowadzona jest przez marszałka oraz toczy się w obecności sekretarza - czuwającego nad poprawnym przebiegiem debaty, m.in. poprzez kontrolowanie czasu wystąpień jej uczestników; w zależności od przyjętej formy debaty kończy się ona głosowaniem publiczności lub oceną debaty przez specjalnie wyznaczoną komisję sędziowską
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
działalność naukowa
Połączenia
zorganizować debatę oksfordzką wziąć udział w debacie oksfordzkiej
Cytaty
7 maja o godz. 16.00 w rawickim Ratuszu odbędzie się debata oksfordzka na temat: ,,Polska w Unii Europejskiej - za czy przeciw’’.
źródło: NKJP: STK: Rawicz, Gazeta Poznańska, 2002-05-04
Uczniowie z klubu europejskiego „EuroPik” przy VIII LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach zorganizowali debatę oksfordzką. Debatowało osiem osób podzielonych na dwie drużyny: propozycji i opozycji.
źródło: NKJP: mokr: Tak tylko dla Unii, Trybuna Śląska, 2003-11-20
Kapitularz w Klasztorze Ojców Dominikanów w Krakowie stał się miejscem cyklu debat oksfordzkich. Biorą w nich udział uczniowie pierwszych i drugich klas pięciu wybranych liceów.
źródło: NKJP: Szczepan Głapiak: W świetle argumentów, Wychowawca, 2004-05
W klasycznych debatach oksfordzkich nie ma pytań, jest propozycja (do odrzucenia dla opozycji). W większości tytułów debat publicznych i telewizyjnych w Polsce stawia się jednak pytania, bo chyba jednak bliższe są one naszej tradycji.
źródło: NKJP: Piotr Legutko: Sztuka debaty czyli jak się nie dać, 2009