p2, odmienny: żołnierze , wyklęci Spotykane użycia w lp
Pochodzenie
Od nazwy wystawy: "Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", zorganizowanej w 1993 roku na Uniwersytecie Warszawskim.
Definicja
książk.
członkowie oddziałów partyzanckich, które w 1945 roku nie zakończyły walki i w następnych latach stawiały zbrojny opór władzy komunistycznej w Polsce i podporządkowaniu Polski ZSRR
Noty o użyciu
Zapisywane często od wielkich liter: Żołnierze Wyklęci .
Warianty
rzadziej
żołnierze niezłomni
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne
Połączenia
groby, mogiły, pomnik; oddział; pamięć żołnierzy wyklętych
Cytaty
Jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, bo doczekaliśmy się wolnej Polski, nie mieli tego szczęścia akowcy, żołnierze wyklęci, robotnicy Poznania...
źródło: NKJP: Gazeta Krakowska, 2005-12-14
Autorzy wystawy nawiązują też do konspiracji młodzieżowego okresu powojennego, widząc w niej kontynuację czynu niepodległościowego żołnierzy wyklętych.
źródło: NKJP: Nakielski Czas, 2004-03-17
Żołnierze Wyklęci stoczyli setki bitew i potyczek o znaczeniu lokalnym, bez frontów i armii, ale w szeregach wielu walczących w oderwaniu od siebie oddziałów, przy ogromnej dysproporcji sił i obojętności „wolnego świata”.
źródło: NKJP: podziemiezbrojne.blox.pl/html
10 listopada br. odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom niezłomnym AK, bohaterom podziemia niepodległościowego, którzy walczyli i zginęli za Niepodległą Polskę.