Autorstwo jest przypisywane Lechowi Wałęsie, który tak określał cel swoich wyjazdów do papieża Jana Pawła II.
Definicja
pot.
ktoś uzyskuje energię potrzebną do dalszego działania
Warianty
ktoś podładowuje akumulatory
rzadziej
coś ładuje czyjeś akumulatory
rzadziej
ktoś doładowuje akumulatory
rzadziej
ktoś ładuje baterie
Kwalifikacja tematyczna
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Czas wolny
urlop i wypoczynek
Połączenia
ktoś ładuje akumulatory energią
ktoś ładuje akumulatory do dalszej pracy ktoś ładuje akumulatory na cały rok, na zimowe miesiące, na długie tygodnie; na kolejny/najbliższy/następny sezon, na następny start ktoś ładuje akumulatory przed czymś (przed półfinałami, przed rozgrywkami)
[...] Po raz trzeci idzie na Jasną Górę. - Robię to z potrzeby ducha, w bliskości z Bogiem ładuję akumulatory na cały rok.
źródło: NKJP: Dorota Kosierkiewicz: Polskie pielgrzymki, Echo Dnia, 2005-08-08
Teraz mogę spokojnie wrócić do domu i nacieszyć się znowu rodziną [...]. Chciałbym spędzić teraz czas na ładowaniu baterii na przyszły sezon.
źródło: NKJP: Gazeta Wyborcza, 1995-11-14
- Czuję się tutaj dobrze i zawsze podładowuję akumulatory, spotykając takich wielkich ludzi jak kardynał - powiedział [...] po spotkaniu w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. - Jak Polacy się spotykają, to rozmawiają o różnych sprawach - dodał.
źródło: NKJP: xx: Kraj w skrócie, Dziennik Zachodni, 2009-01-19
Ciekawi mnie forma jaką zademonstrują drużyny Cracovii i Tychów, które styczeń miały nieudany. Czy doładowywały akumulatory?
źródło: NKJP: Gabriel Samolej: Z nadziejami, Gazeta Krakowska, 2007-02-02