regulacje wydawane przez organy administracji państwowej w formie okólników, wytycznych, instrukcji i interpretacji, o wątpliwej podstawie prawnej, nieusankcjonowane ustawowo, ale wywierające realny wpływ na funkcjonowanie tych organów i zależnych od nich osób oraz instytucji czy firm
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
urzędy i ich funkcjonowanie
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
regulacje prawne
Cytaty
Prezydent nie wysyła przedstawiciela na wytoczoną przez siebie sprawę; może i nie łamie prawa, ale jawnie je lekceważy. Zaś koalicja, która chce zbierać podatki na podstawie świstka, wskrzesza PRL-owską praktykę prawa powielaczowego, która zastępowała ustawę przez nie publikowany okólnik.
źródło: NKJP: Piotr Skwirowski; Ernest Skalski: Gra podatkowa, Gazeta Wyborcza, 1994-12-30
Ta propozycja zmierzała do określenia właśnie wartości przedmiotu, który jest sprzedawany po zakończeniu leasingu operacyjnego - żeby przynajmniej to fragmentarycznie do czasu kompleksowej regulacji było unormowane, nie prawem powielaczowym ministra finansów, ale żeby to miało rangę regulacji ustawowej.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 07.11.1996
Leasingiem nadal rządzi prawo powielaczowe. Ministerstwo Finansów opowiada się za jasnym i precyzyjnym prawem regulującym zasady leasingu - twierdzi przedstawiciel resortu [...]
źródło: NKJP: (J.K.): Prawo powielacza, Dziennik Bałtycki, 1998-09-25
Wprowadzony przez ministra rolnictwa [...] w trybie prawa powielaczowego zakaz eksportu żywności egzekwowany jest przez serbskie służby celne wyjątkowo rygorystycznie: przeprowadzane są rewizje bagażu pociągu relacji Belgrad - Bar.
źródło: NKJP: Widmo głodu, Dziennik Polski, 2000-03-23