UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

kwadratura koła

Odmiana

typ frazy: fraza rzeczownikowa

ż, odmienny: kwadratura

Pochodzenie

Sformułowanie pochodzi od terminu matematycznego, oznaczającego nierozwiązywalne zadanie geometryczne, polegające na wykreśleniu przy pomocy cyrkla i linijki kwadratu, który jest równy danemu kołu pod względem powierzchni.

Definicja

nierozwiązywalny problem

Kwalifikacja tematyczna

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA Ocena i wartościowanie słownictwo oceniające

Cytaty

Kwadratura koła, ojcze Janie... Trzeba być w domu, ale i w pracy zawodowej, trzeba działać partnersko ale nie równościowo, trzeba trzymać wszystko w garści, ale i uwzględniać zasady domowej demokracji. Nic dziwnego, że kobiety skarżą się na przeciążenie i przemęczenie.

źródło: NKJP: Marzenia i Tadeusz Woźniakowie: Bo za sto lat nie będzie nas..., Gazeta Wrocławska, 2002-05-02

Okazało się, że według przepisów każdemu pracownikowi komisji przysługiwały tylko dwa zęby sztuczne, a pułkownik miał większe ubytki. Wówczas po raz pierwszy zrozumiałem, że finansowanie służby zdrowia to kwadratura koła.

źródło: NKJP: Daniel Passent: Choroba dyplomatyczna, 2002

Ale i dla Turcji to kwestia zasadnicza: autonomiczny Kurdystan może umocnić tureckich Kurdów w woli oderwania się od kraju. Nie ma więc wspólnego dobrego rozwiązania, w grę wchodzą tylko mniej złe, tak jak w całej irackiej kwadraturze koła.

źródło: NKJP: Kurdystan: bardzo gorąco, Polityka, 2007-11-03

Jako autor ukazujących się od 36 lat podręczników literatury dla licealistów wiem, jak trudnym zadaniem, czasem wręcz kwadraturą koła, jest opracowanie programów szkolnych, zwłaszcza dziś, przy zmniejszonej liczbie godzin na nauczanie polskiego.

źródło: NKJP: Czego Jaś nie przeczyta, tego..., Gazeta Wyborcza, 1992-09-23

Obawiamy się, że jeszcze niejeden raz będziemy zmuszeni do rozwiązywania podobnych politycznych kwadratur koła tylko dlatego, że nie dokonano rozliczenia z totalitarną przeszłością.

źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 01.02.1996

Data ostatniej modyfikacji: 15.02.2018
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj