UKRYJ ODMIANĘ ROZWIŃ WSZYSTKO DRUKUJ

emerytka

Chronologizacja

1852, Biblioteka Warszawska: pismo poświęcone naukom, sztukom i przemysłowi, Tom 2, books.google.pl

Odmiana

część mowy: rzeczownik

rodzaj gramatyczny: ż

liczba pojedyncza liczba mnoga
M. emerytka
emerytki
D. emerytki
emerytek
C. emerytce
emerytkom
B. emerytkę
emerytki
N. emerytką
emerytkami
Ms. emerytce
emerytkach
W. emerytko
emerytki

Pochodzenie

Zob. emeryt

Definicja

kobieta, która po osiągnięciu określonego ustawowo wieku i przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, przestaje pracować i otrzymuje emeryturę

Kwalifikacja tematyczna

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA Bieg życia starzenie się

CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE Finanse podatki, opłaty, świadczenia pieniężne

Połączenia

  • biedna, samotna emerytka
  • emerytki i rencistki
  • mama emerytka; panie emerytki
  • majątek, oszczędności; zdrowie, życie; zabójstwo emerytki
  • emerytka mieszka (w bloku, w kamienicy...)

Cytaty

Znam emerytkę, która po ostatnich podwyżkach cen żywności często chodzi głodna, bo nie stać jej, żeby kupić sobie jedzenie, a nie jest już w stanie pracować.

źródło: NKJP: Internet

Jestem emerytką i po czterdziestu latach pracy ledwo wiążę koniec z końcem. Ale obserwuję od lat stałą walkę i ciężką atmosferę, jakie towarzyszą wszelkim podwyżkom emerytur [...].

źródło: NKJP: Dzwonię z Czarnkowa w woj. pilskim..., Gazeta Wyborcza, 1996-07-22

Emerytki i rencistki robią to, do czego nie miały okazji przez całe życie [...]. Raczą się piwem z sąsiadkami albo popijają koniaczek zapisany na serce przez lekarza, tyle że w coraz większych ilościach i nie zauważają, kiedy się uzależniają.

źródło: NKJP: Joanna Podgórska: Alkoholiczki, Polityka, 2003-07-26

Młodzież z rydzyńskiego gimnazjum przygotowała program artystyczny dla emerytek i rencistek z okazji Dnia Kobiet.

źródło: NKJP: Dagmara Mich: Leszno, Gazeta Poznańska, 2002-03-16

Urodziłam się pół roku za późno, by skorzystać z wcześniejszej emerytury. Nieco starsze kobiety są już emerytkami i jeszcze mogą dodatkowo pracować. Nawet gdybym była starsza, trudniej byłoby mi przejść na wcześniejszą emeryturę niż innym, bo jestem rzemieślniczką.

źródło: NKJP: (XX): Listy do redakcji, Dziennik Zachodni, 2010-02-24

Data ostatniej modyfikacji: 22.10.2017
Copyright© Instytut Języka Polskiego PAN
Open toolbar

Menu dostępności

  • Powiększ tekst

  • Zmniejsz tekst

  • Wysoki kontrast

  • Resetuj