ktoś obiektywnie i uczciwie ocenia kogoś lub coś, przyznając, że ta osoba ma rację lub to coś jest słuszne albo przyznając, że ten ktoś lub to coś posiada dane pozytywne cechy
Warianty
ktoś oddaje rację komuś/czemuś
ktoś oddaje słuszność komuś/czemuś
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia
Cytaty
Podkreślał, że do sytuacji Zagłady nie można przykładać kryteriów moralnych z innych czasów. Chcesz być sędzią? – pytał, gdy ktoś próbował lekką ręką potępiać [...] szefa żydowskiej policji, który kolaborował, chcąc uratować swojego synka. Konsekwentnie jednak oddawał sprawiedliwość tym, którzy w trudnych sytuacjach umieli zachować się przyzwoicie.
źródło: NKJP: Krzysztof Burnetko: Marek Edelman (1919–2009), Polityka, 2009-10-10
Autor oddaje też sprawiedliwość drugiej stronie pisząc, że i wśród niemieckich generałów nie brakowało tęgich strategicznych i taktycznych głów.
źródło: NKJP: (PS): Największa bitwa, Dziennik Polski, 2006-09-08
Jadła ze smakiem i widoczną rozkoszą, oddając sprawiedliwość skromnej, ale doskonałej kuchni maminej i opowiadała, opowiadała bez końca.
źródło: NKJP: Danuta Koral: Wydziedziczeni, 1997
Dopiero dzisiaj świat zaczyna nadrabiać zaległości w ocenach skutków II wojny światowej. Białe plamy są powoli uzupełniane nową wiedzą, a jednostkom i społecznościom skazanym na marginalizację lub zapomnienie, oddawana jest sprawiedliwość.
źródło: NKJP: Ł. Śmiatacz: Powiatowe obchody Dnia Zwycięstwa: 60 lat po... w Grabowie, Czas Ostrzeszowski, 2005
Z ludźmi najwybitniejszymi z wybitnych jest zawsze kłopot. Mówiąc o nich, oddając im sprawiedliwość, trzeba niezmiernie baczyć, aby nie przekroczyć cienkiej granicy między sprawiedliwym hołdem a pochlebstwem, naruszającym ich osobistą skromność, tę cechę prawdziwej wielkości.
źródło: NKJP: Ostatni romantyk: Dziennik Polski, 2000-09-22
Uważam, że traktując S.H. w sposób niegodny paradoksalnie to właśnie jemu oddajemy rację, gdyż nie wierzymy, że można reprezentować określony kanon norm i wartości niezależnie od okoliczności.
źródło: NKJP: Internet
Przejaskrawiłem nieco, to fakt. Oddaję ci słuszność [...].