kierowanie się w swoim postępowaniu wyłącznie korzyścią własnej partii, partii koalicyjnej lub poszczególnych ich członków
Warianty
rzadziej
pejorat.
partyjnictwo
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
działalność polityczna
Połączenia
partyjniactwo i kolesiostwo, partyjniactwo i korupcja
Cytaty
Przed rokiem [...] wzywaliśmy elity polityczne do przemyśleń i rozwagi. Bezskutecznie. Partyjniactwo, stawianie interesu osobistego i partykularnego ponad dobrem ogółu [...] stają się normami życia społecznego.
źródło: NKJP: (R): List do Redakcji, Gazeta Częstochowska, 2004-05-13
Błędy wielu [...] nominacji nie polegały [...] na tym, że na czele resortów stanęli politycy, ale na tym, że kryteria ich doboru nie wynikały z jakiegoś założonego przez premiera planu przeprowadzenia zmian w rządzie, [...], ale z partyjniactwa w najgorszym wydaniu. Partyjniactwa, które kompletnie ubezwłasnowolniło premiera. Silny ustawowo premier raz jeszcze stał się bezradnym zakładnikiem już nawet nie partii, ale partyjnych liderów, rozgrywających swoje gry wewnątrz poszczególnych ugrupowań.
Czy ludziom zajmującym prestiżowe stanowiska, dopuszczającym się oszustw [...], należy się szacunek? [...] Zgroza. Tragiczny znak czasów – kumoterstwo, partyjniactwo, kolesiostwo...
źródło: NKJP: Edward Bielawski: Prawy od lewego, Gazeta Wrocławska, 2003-11-28
Nie może być dobrobytu, ładu i porządku, dopóki po każdych wyborach miotła polityczna nie przestanie wymiatać doświadczonych, rutynowych pracowników administracji państwowej i terenowej, kierując się jedynie partyjniactwem.
źródło: NKJP: Twoja Trybuna, Trybuna, 2006
Mamy cztery punkty, które będą podstawą naszych działań. Po pierwsze: edukacja i rozwój, po drugie: poprawa sytuacji gospodarczej i zmniejszenie bezrobocia, po trzecie: zwalczenie partyjnictwa, biurokracji i korupcji, a po czwarte: modernizacja i restrukturyzacja wsi - wyliczył X.
źródło: NKJP: Politycy, Dziennik Polski, 2001-01-20