zwierzę dużych rozmiarów, o krępym ciele, mające zakrzywione w dół, a na końcach hakowato wygięte do góry rogi oraz bardzo długą i gęstą sierść koloru brunatnego lub brunatnoczarnego, w okresie godowym wydzielające substancje o silnym zapachu, zamieszkujące arktyczne rejony Ameryki Północnej: od Alaski po Kanadę i Grenlandię; @Ovibos moschatus@
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
inne zwierzęta lądowe
Ciąg śnieżnych i mokrych zim sprawił, że w XIX w. na północno-wschodnim wybrzeżu wyginął ren i wół piżmowy. Ich los podzieliły nieliczne grupy Eskimosów, dla których te zwierzęta stanowiły podstawę wyżywienia.
źródło: NKJP: Jacek Jania: Zrozumieć lodowce, 1988
W niektórych wspólnotach eskimoskich, żony myśliwych dziękowały - tańcząc i śpiewając - zabitemu wołu piżmowemu za szczęśliwy powrót ich mężów z polowania.
źródło: NKJP: Jolanta Flach: W przedsionku nieba, Tygodnik Podhalański, 2000
Dolina porośnięta była wysoką trawą pełną kwiatów, pomiędzy którymi uwijały się trzmiele. W tundrze pasły się woły piżmowe, renifery, często pokazywały się zające bielaki i lisy polarne. Była to prawdziwa oaza wśród arktycznej pustyni rozciągającej się tysiące kilometrów wokoło.
źródło: NKJP: Jan Marcin Węsławski, Adam Wajrak: Polarnicy, Gazeta Wyborcza, 1998-12-04
Jest to miejsce, gdzie samice reniferów udają się by urodzić młode. Przewiduje się, że ekspansja towarzystw naftowych na tych terenach spowoduje zniszczenie 20-40% populacji reniferów, 25-50% wołów piżmowych, ponad 50% rosomaków i śnieżnych gęsi.
źródło: NKJP: Marek Has: Earth circles, Zielone Brygady. Pismo Ekologów, 1991-06-01