prawo ustanawiane przez różne instytucje Unii Europejskiej na podstawie unijnego prawa pierwotnego, mające postać m.in. umów międzynarodowych, rozporządzeń oraz dyrektyw unijnych
Warianty
prawo pochodne
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
stosunki międzynarodowe
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
regulacje prawne
Połączenia
prawo wtórne Unii Europejskiej
wspólnotowe prawo wtórne
akta, dyrektywy, przepisy, regulacje, reguły prawa wtórnego
Cytaty
Na porządek prawny Unii Europejskiej składa się prawo pierwotne oraz prawo wtórne, uzupełniane orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który został w celu kontrolowania przestrzegania oraz dokonywania wykładni prawa wspólnotowego.
źródło: NKJP: Maciej Pobocha: Pyrrusowe zwycięstwo, Dziennik Zachodni, 2006-09-27
Pomoc publiczna w Unii Europejskiej jest uregulowana - w prawie pierwotnym w art. 92-94 Traktatu Rzymskiego oraz w prawie wtórnym - tak, aby nie podważała rozwoju konkurencji na wspólnym rynku. A uczciwa konkurencja jest jednym z fundamentalnych celów Wspólnot Europejskich [...].
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 31.03.2000
Procedura współdecydowania to stosunkowo nowy tryb tworzenia wspólnotowego prawa wtórnego Unii Europejskiej, wprowadzony przez Traktat z Maastricht, aby przynajmniej częściowo zmniejszyć deficyt demokracji poprzez włączenie do procesu ustawodawczego Parlamentu Europejskiego.
źródło: NKJP: (BB): Procedura współdecydowania (1), Gazeta Krakowska, 2004-02-18
Obok przepisów prawa pierwotnego, takich jak przepisy Traktatu Wspólnoty Europejskiej swoboda świadczenia usług regulowana jest także przez przepisy prawa pochodnego, a zwłaszcza dyrektywę 73/148 w sprawie wjazdu i pobytu osób prowadzących działalność gospodarczą [...].
źródło: NKJP: Andrzej Chróścicki: Swoboda świadczenia usług, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2004-06-15