duży ptak o białych piórach i pomarańczowym dziobie z czarną naroślą u nasady, pływając, wygina szyję w kształcie litery S, zamieszkuje Eurazję; Cygnus olor
Łabędzia niemego zna każde dziecko. To ten piękny ptak, który wygina szyję na kształt litery „S” i można go spotkać na prawie każdym zbiorniku wodnym. Oczywiście nie jest on zupełnym milczkiem. Każdy, kto dokarmia te ptaki, wie przecież, że potrafią one syczeć, a czasami nawet cichutko gęgać.
źródło: NKJP: Adam Wajrak: Pierwsze spotkanie Wajraka z krzykliwcem, Gazeta Wyborcza, 1997-10-22
Masa dojrzałego łabędzia niemego może sięgać do 23 kilogramów, a rozpiętość skrzydeł do ponad dwóch metrów. Łabędzie nieme mają dziób koloru pomarańczowoczerwonego z czarną naroślą u nasady.
źródło: NKJP: Rozalia Ćwiertnia: Łabędź niemy chroniony, Gazeta Krakowska, 2003-12-24
Nosicielem wirusa był łabędź niemy, którego martwego znaleziono w miniony czwartek. Na razie potwierdzone są informacje, że był zarażony podtypem H5. Dalsze badania pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy ptak chorował na szkodliwą dla człowieka odmianę ptasiej grypy H5N1 - wyjaśnia Pietraszkiewicz.
źródło: NKJP: Dariusz Kucharski: Komary niosą śmierć!, Super Express, 2006
Jezioro wraz z otaczającymi szuwarami stanowi ścisły rezerwat ornitologiczny (pow. 709,97ha), utworzony w celu ochrony i zabezpieczenia jednej z najbogatszych w Europie kolonii łabędzi niemych (1200 do 2000 sztuk). Rezerwat ten jest wpisany przez UNESCO na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery.
źródło: NKJP: Jan Bałdowski: Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, 1996