wymarłe duże zwierzę, żyjące w okresie plejstocenu, przystosowane do zimowego klimatu dzięki długiej, gęstej i grubej rudo-brązowej sierści; Coelodonta antiquitatis
Kwalifikacja tematyczna
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
inne zwierzęta lądowe
Na I Giełdzie i Wystawie Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich można będzie obejrzeć kolekcje tematyczne, m.in. [...] kości mamuta i nosorożca włochatego [...], biżuterię z czarnego dębu [...] czy drewniany pal, który pamięta powstanie państwa polskiego [...].
źródło: NKJP: (BAJA): Każdy znajdzie coś ciekawego, Dziennik Polski, 2008-07-26
Nie same tylko mamuty spotkała wtedy zagłada, w tym samym czasie wyginęły i inne wielkie ssaki roślinożerne: nosorożec włochaty, jeleń olbrzymi lub amerykański gigantyczny bóbr, a z drapieżników: niedźwiedź i lew jaskiniowy.
źródło: NKJP: Jacek Jania: Zrozumieć lodowce, 1988
W deszczowe dni wolał iść do jakiegoś muzeum. Najchętniej oglądał zbiory przyrodnicze PAN i wyobrażał sobie życie prehistorycznych zwierząt - np. odkrytego stosunkowo niedawno przedziwnego nosorożca włochatego.
Długie zimowe noce nie dawały już szans przetrwania należącym do niego wielkim ssakom. Mamuty i nosorożce włochate ze świata żywego przeniosły się w dziedzinę spekulacji paleontologicznych.
źródło: NKJP: Jerzy Dzik: Dzieje życia na ziemi: wprowadzenie do paleobiologii, 1992