wokabularz

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. do czytania

  • 1.

    książk.  słownik (publikacja językoznawcza)
  • W specjalistycznych tekstach językoznawczych wyraz jest używany w odniesieniu do dawnych słowniczków dwu- i wielojęzycznych, zestawianych przeważnie w układzie tematycznym.

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Język


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Środki masowego przekazu

    wydawnictwa

  • synonimy:  leksykon
    mównik
    słownik
  • [...] rok w rok, w czasie świąt [...] wszyscy zmieniamy się nie do poznania. [...] na twarze zakładamy eleganckie maski, szybko kartkujemy wokabularze, wydobywając z nich nieużywane na co dzień serdeczne słowa.

    źródło: NKJP: Ludzkim głosem, Dziennik Polski, 2006-12-23

    Mimo że ryskie wokabularze zawierają niewielką ilość materiału leksykalnego, znajdują się w nich pewne wyrazy (lub znaczenia wyrazów ) nienotowane w słownikach dawnej polszczyzny i nieznane historykom .

    źródło: Włodzimierz Gruszczyński: Wokabularze ryskie na tle XVI- i XVII-wiecznej leksykografii polskiej, 2000 (books.google,pl)

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m3

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. wokabularz
    wokabularze
    D. wokabularza
    wokabularzy
    C. wokabularzowi
    wokabularzom
    B. wokabularz
    wokabularze
    N. wokabularzem
    wokabularzami
    Ms. wokabularzu
    wokabularzach
    W. wokabularzu
    wokabularze
  • łac. śred. vocabularium