sztuczny horyzont
-
techn. przyrząd służący do określania położenia statku powietrznego lub wodnego względem rzeczywistego horyzontu, wskazujący ewentualny kąt pochylenia albo odchylenia statku w odniesieniu do płaszczyzny poziomej
-
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Urządzenia i maszyny
rodzaje urządzeń i maszyn
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Transport
transport powietrzny
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Transport
transport wodny -
- działanie; awaria sztucznego horyzontu
-
Okazało się, że przyczyną katastrofy było dostanie się samolotu w burzową chmurę cummulonimbus, w której występowały wyjątkowo silne pionowe ruchy powietrza, czyli turbulencje. Na rekonstrukcji zdarzeń, którą przygotowała rosyjska komisja, słychać głosy pilotów, wskazania urządzeń pokładowych takich jak sztuczny horyzont, wysokościomierz, prędkościomierz oraz wariometr (pokazuje prędkość wznoszenia lub opadania).
źródło: NKJP: Łukasz Słapek: Komisja postępuje zgodnie z prawem, Dziennik Zachodni, 2010-05-12
Tuż przed oczami świeciły mu w twarz przez szkło hełmu tabliczki analogowych wskaźników i digitalne rezerwowe liczniki wysokości, mocy, sztuczny horyzont, a pośrodku czworokątny monitor, jeszcze ślepy.
źródło: NKJP: Stanisław Lem: Fiasko, 1987
[...] admirał - nie bez trudu - wspiął się i przewalił do wnętrza przez zbyt delikatną - jak mu się zdawało - burtę. W pierwszej kabince też było zabawkowo, a wrażenie to potęgowały kolory wskaźników. Sztuczny horyzont był cudownie błękitny, za to tarczka wysokościomierza z białą skalą miała barwę różowego melona.
źródło: NKJP: Mirosław M. Bujko: Wyspy szerszenia, 2008
Z kolei zaglądam do gabinetu strzelań torpedowych. I w tym też starano się uczynić wszystko, aby warunki szkolenia upodobnić jak najbardziej do warunków okrętowych. W sali znajduje się sztuczny horyzont z ruchomymi sylwetkami okrętów, imitacja pomostu niszczyciela z odpowiednimi urządzeniami, a także sporo innych przyrządów potrzebnych do wypracowania elementów skutecznego ataku torpedowego.
źródło: NKJP: Jerzy Koziarski: Piętnastolecie WSMW, Morze, 1961-10
Po wyjściu z podkomisji płk Urbański powiedział, że hipoteza awarii sztucznego horyzontu była brana pod uwagę, ale bardziej prawdopodobne było oblodzenie. - Pewne jest, że wypadek nastąpił z powodu utraty przez pilotów orientacji w chmurach [...].
źródło: NKJP: Małgorzata Bujara: Po katastrofie 11 listopada, Gazeta Wyborcza, 1999-01-14
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: sztuczny , horyzont