-
2.
ktoś zachowuje się wobec kogoś uniżenie, z pokorą uznając jego wyższość i zabiegając o jego łaskę -
- ktoś zgina się w pas
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
synonimy: czapkować
-
Panowie zamiast jeździć co 5 minut do Brukseli i kłaniać się tam w pas, powinniście zabrać się za budowanie związków z tymi krajami i za budowanie Europy Środkowej, która może stać się pomostem między Wschodem i Zachodem [...].
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 14.03.2002
Człowiek biedny jest tak dalece zależny od bogatego, że aby przetrwać, musi się mu w pas kłaniać. Najpierw żeby dostać jakąś pracę, potem żeby z niej nie wylecieć, a następnie żeby mu za tę pracę zapłacono. Upokarza się, żeby nie upokorzono go jeszcze bardziej.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 03.10.2003
Po remisowej inauguracji na własnym boisku tym razem tarnobrzeskiej Siarce przyjdzie stawić czoła w Staszowie miejscowej Pogoni. Rywal udanie rozpoczął rozgrywki (od zwycięstwa 1-0 w Nowym Sączu) i wcale nie zamierza kłaniać się w pas siarkowcom, nie kryjąc się ze swoimi apetytami na kolejny komplet punktów.
źródło: NKJP: ms: Stawić czoła, Dziennik Polski, 2002-03-15
Spojrzał na ponure wejrzenia konkurencji i zrozumiał, że tu nie poszło o zachowanie, którym obraził rudowłosego gliniarza. I tak zostałby dzisiaj zamknięty, choćby kłaniał się w pas i czapkował każdemu napotkanemu policjantowi. Dziś był najwidoczniej zły dzień dla alfonsów.
źródło: NKJP: Marek Krajewski: Dżuma w Breslau, 2007
A jak szybko umie pisać i wszystko z głowy! A nie jak ten jeden taki Ważny, co to przed nim sam pan Kierownik zginał się w pas: na maszynie to ledwo co ledwo dukał.
źródło: NKJP: Christian Skrzyposzek: Wolna trybuna, 1985
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: kłaniać się -
+ ktoś kłania się w pas + KOMU